Katsayı düzlemi ve model sadeleştirme yöntemi ile kontrol sistemi kompansatör tasarımı
Control system compensator desingn with coefficient plane and model simplification methods
  1. Tez No: 17552
  2. Yazar: ÇINAR ÜLKÜLÜ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. YAŞAR HANDUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
II KATSAYI DÜZLEMİ ve MODEL SADELEŞTİRME YÖNTEMİ ÎLE KONTROL SİSTEMİ KOMPANSATÖR TASARIMI C Yüksek Lisans Tezi 5 Çınar ÜLKÜLÜ GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ekim 1990 ÖZ Bu çalışmada katsayı düzlemi metodunun ne olduğu ve kontrol sistemlerinin tasarımında ne şekilde kullanıla bileceği çeşitli tasarım örneklerine uygulanmak yoluyla incelenmiştir. Tasarım uygulamalarının gerçekleştirilebilmesi için katsayı düzleminden faydalanarak, ikinci ve üçüncü mertebe tek sıfırlı karşılaştırma C referans) modeller için uygun tasarım grafikleri üretilmiştir. Bu modellerden faydalanarak asıl sistemlerin istenilen tasarım şartlarını yerine getirebilmelerine çalışılmıştır. Bu arada tasarımda ikinci ve üçüncü mertebeden referans modeller kullanılmasının sonuçları ne ölçüde etkilediği de değerlendirilebilmiş ve genellikle bu çalışmada kullanılan yöntem ile elde edilen tasarım grafikleri ve programların ele alınan tasarım konularıyle ilgilenen kişilerin anlayıp kullanabilecekleri özelliklere sahip olduğu belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
III CONTROL SYSTEM COMPENSATOR DESIGN WITH COEFFICIENT PLANE AND MODEL SIMPLIFICATION METHODS CM. Sc. Thesis} Çınar ÜLKÜLÜ GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY OCTOBER 1990 ABSTRACT In this thesis what a coefficient plane method is and how it can be used in the desing of control systems are discussed by applying it to various design examples. In order to perform the design applications, design graphs that are suitable for the second and third order zeroth reference models, are obtained by employing the coefficient plane method. With the help of these models, real systems are tried to meet the requirements of design conditions. In the mean time how much the use of the second and third order reference models in the design affected the results could be evaluated. Finally, it is stated that design graphs and programs which are generally obtained by the method used in this study are understandable and usable by the people related to this subject.