Çeşitli analiz yöntemleriyle esrarın nitel ve nicel analizi
Analysis of marijuane through various qualitative and quantitative methods
  1. Tez No: 17554
  2. Yazar: MUSTAFA DÖNMEZ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HASAN AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
CESÎTLI ANALIZ YÖNTEMLERİYLE ESRAR' İN NİTEL VE NİCEL ANALİZİ (Yüksek Lisans Tezi) Mustafa DÖNMEZ GAZI ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ağustos 1991 OZ Bu çalışmada, emniyet kuvvetleri taraf ından yakala nan esrardaki aktif maddelerin kalitatif ve kantitatif tayinleri için metodlar geliştirilmiştir. Numuneler emni yet kuvvetlerinden sağlandı. Aktif maddelerin ekstraksi- yonu için denendi ve bilinen metodlar, numunelerden ak tif maddelerin tamamen ekstrakte edilip edilmediğini an lamak için kullanıldı. Bundan sonra aktif maddelerle eks trakte olan maddeler ayrıldı. Se03s iyonunun asidik, ba zik ve nötür çözeltileri aktif madde içeren çözeltilere eklendi. Neticede, SeO3'in aktif maddelerle verdiği re aksiyonun kalitatif ve kantitatif analiz için uygun olup olmadığı incelendi. Reaksiyonun kalitatif ve kantitatif analiz için uygun olduğu bulundu. SeO3 ve aktif madde ler arasındaki reaksiyon hakkında bilgi edinmek için TLC, İR, GC ve MS kullanıldı. Bu çalışmada, gel iştirilen me todun esas itibariyle temeli iyodometrik metodla Se03a in fazlasının tayinidir.
Özet (Çeviri)
ANALYSIS OF MARIJUANA THROUGH VARIOUS QUALITATIVE AND QUANTITATIVE METHODS ( M.Sc. Thesis ) Mustafa DÖNMEZ GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY August 1991 ABSTRACT In this study» a new qualitative and quantitative method of determination of active substances in marijuana extracts held by security forces has been developed. The samples were obtained from the security office. To extract the active substances, various organic solvents were app lied, and the usual methods were used to see whether the active substances are wholly extracted or not. The subs tances that are not subject to the test extracted together with the active substances were, later isolated. Acidic, basic, and neutral solutions of SeOs* were added to the solutions containing the active substances of marijuana. Consequently, it was investigated whether the reaction of SeOa“ ion with the active substances in marijuana could be handy or not for qualitative and quantitative determi nation, and it was found that the reaction could be used for qualitative and quantitative analysis. To obtain the information about the reaction of Se03= ion with, the ac tive substances; IR, TLC, GC, and MS were used. The method developed in this study was fundamentally based on the de termination of excess SeOa”by using iodometric method.