Poli (vinil alkol)-akrolik asit, poli(vinil alkol)-akrilamid aşı kopolimerlerinin sentezi, deriştirilme işlemlerinde kullanılması
Synthesis of poly (vinyl alcohol)-acrylic acid, poly (vinyl alcohol)-acrylamide copolymers and their use in concentrating processes
  1. Tez No: 17556
  2. Yazar: CEMAL ERTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OYA ŞANLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
POLİ(VİNlL ALKOU-AKRlLİK ASİT, POLİ(VİNtL ALK0L)-AKRİLAMID AŞI KOPOLİMERLERİNİN SENTEZİ, DERİŞTİRİLME İŞLEMLERİNDE KULLANILMASI (Yöksek Lisans Tezi) Cemal ERTAŞ GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Mayıs 1991 ÖZ Bu çalışmada akrilik asit ve akrilamid monomerleri poli (vinil alkol) üzerine aşılandı, aşılanmış polimerlerden membranlar hazırlanarak asetik asit - su karışımlarının deriştirilmesinde kullanıldı. Deneysel çalışma üç kısım olarak gerçekleştirildi. Çalışmanın birinci bölümünde akrilik asit ve akrilamid poli (vinil alkol) üzerine, seryum amonyum nitrat başlatıcı kullanılarak aşılandı. Aşılama verimine sıcaklığın, monomer konsantrasyonunun, başlatıcı konsantrasyonunun, polimerleşme süresinin etkisi araştırıldı. İkinci bölümde aşılanmış polimerlerden çözeltiden döküm ve takibeden ısıl işlemle membranlar hazırlandı ve geçirgenlik özelliklerini değiştirmek üzere alüminyum nitrat çözeltisi ile etkileştirildi veya formalize edildi. Üçüncü bölümde, membranlar pervaporizasyon işlemi ile asetik asit - su karışımlarının deriştirilmesinde kullanıldı. Akı ve seçiciliğin aşı verimi ve membran hazırlama metodu ile değişimi araştırıldı. - II
Özet (Çeviri)
SYNTHESIS OF POLY(VİNYL ALCOHOL) - ACRYLIC ACID, POLY (VINYL ALCOHOL) - ACRYLAMIDE COPOLYMERS AND THEIR USE IN CONCENTRATING PROCESSES. (M.Sc Thesis) Cemal ERTAŞ GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY May 1991 ABSTRACT In this study acrylic acid and acrylamide monomers were grafted on polyvinyl alcohol), membranes were prepared from the grafted polymers and used to concentrate the acetic acid - water mixtures. The experimental study is done in three parts. In the first part of the study acrylic acid and acrylamide were grafted on poyl(vinyl alcohol) using cerium ammonium nitrate as initiatior. Effect of polymerization temperature, monomer concentration, initiator concentration and polymerization time on the graft yield were investigated. In the second part of the study several membranes were prepared from grafted polymers by solution cast and subsequent annealing and treated with aliminum nitrate solution or formalized to alter the permeability properties. In the third part of the study Membranes were used to concentrate the acetic acid - water mixtures using pervaporization process. Change of flux and selectivity with the graft. \. yield and membrane preparation method were investigated. - Ill -