Şekil hafızalı alaşımlarda martensitik dönüşümlerin termodinamiği
Thermodynamics of martensitic transformations in shope memory alloys
- Tez No: 17567
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. İRFAN AKGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
ŞEKİL HAFIZALI ALAŞIMLARDA MARTENSİTİK DÖNÜŞÜMLERİN TERMODİNAMİĞİ (Yüksek Lisans Tezi) Zekayi SÖNMEZ GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Haziran 1991 Ö Z Bu çalışmada, termoelastik martensitik dönüşümlerin termodinamik özellikleri incelendi. Bu nedenle, temel bir termodinamik eşitlik çıkarıldı. Eşitlik her sıcak lıkta ve uygulanan zor' da iki faz arasındaki karşılıklı dengeyi tanımlar. İki faz arasındaki Gibbs serbest ener ji farklılığı dönüşümün sürücü kuvvetini verir. Farklı lık numunenin sıcaklığına ve uygulanan zor1 un şiddetine bağlıdır. İki fazın diğer serbest enerjileri ise çok benzerdir. Ayrıca şekil hafıza etkisi ve ters şekil hafıza etkisi gösteren bir Cu-^Zn-Al kristalinin iş verimliliği için genel bir tanım verildi. Bu işin periyodu T (o) ve T (a ) sıcaklık terimleriyle sınırlandırılarak verim- o lilik hesaplandı. Sonuçlar diğer araştırmacılarınkilerle karşılaştırıldı. 111
Özet (Çeviri)
THERMODYNAMICS OF MARTENSITIC TRANSFORMATIONS IN SHAPE MEMORY ALLOYS (M.Sc. Thesis) Zekayi SÖNMEZ GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY June, 1991 ABSTRACT In this work, thermodynamic properties of the thermoelastic martensitic transformations are studied. For this reason, a fundamental thermodynamic equation is derived. The equation describes the mutual equilibrium between the two phases at every temperature and applied stress. The difference in Gibbs-free energy between the two phases gives the driving force of the transformation. The difference depends on the temperature of the specimen and on the level of applied strees. The other free energies of the two phases are very similar. In addition, a general description of a work performing cycle of a Cu-Zn-Al crystal, which shows both the shape memory effect and the reversible shape memory effect is given. This work cycle is limited by two isotherms (T (a) and T (o)) and the performance is o o found. The results are compared with those of other authors. IV