Kesintisiz güç kaynaklarının incelenmesi 500 VA'lik bir güç kaynağının tasarım ve gerçekleştirilmesi
A Study on the theory of uninterruptable power supplies and design and implementation of a 500 VA UPS
  1. Tez No: 17568
  2. Yazar: DOĞAN ÇELİK
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. AYDIN BERKİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
KESİNTİSİZ GÜÇ KAYNAĞININ İNCELENMESİ SOÖVA'LIK BÎR GÜÇ KAYNAĞININ TASARIM VE GERÇEKLEŞTİRİLMESİ C Yük sek Lisans Tezli Doğan ÇELİK GAZI OMÎ VERSÎ TESt FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ EYLÜL 1991 Bu çalışmada bilgisayar, alarm ve haberleşme sistemleri gibi kritik yüklerin bilinmesinde kullanılan, kesintisiz güç kaynaklarının yapı ve çalışmaları incelenmiş ve 500 VA'lik bir güç kaynağının tasarım ve yapımı gerçekleştirilmiştir. Tasarlanan sistemde çıkış geriliminin denetlenmesi ve harmoni k bozunumun en aza indirilmesi amacıyla darbe genişlik modülasyonu CPWMD kullanılmıştır. Anahtar lama elemanı olarak güç MOSFET'ı kullanılmış.anahtar lama frekansı 20 KHz gibi yüksek bir değerde seçilmiştir. Bunların yanında, m ver t ör çıkışında sinüs ağırlıklı bir işaret elde edilerek çıkış filtresine doşen görev azaltılmış ve böylece verimin %87 gibi yüksek bir değere ulaşması sağlanmıştır. IV
Özet (Çeviri)
A STUDY ON THE THEORY OF UN I NTERRUPTABLE POWER SUPPLIES AND DESIGN AND IMPLEMENTATION OF A SOOVA UPS CM. So. Thesis!) Doğarı ÇELİK GAZÎ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY September 1991 ABSTRACT In this study, the construction and operation of Uninterruptible Power Supply CUPSD have been studied and the design and implementation of a SOÖVA UPS has been realized. The system uses Puls-Wldth-Modul atlon techniques to minimize the total harmonic distortion and to obtain an electronic voltage regulation. Power- MOSFET's has been employed as switching element and a 20KHz switching frequency has been foreseen. In addition to these specifications, since the fact that the output w&veforjr. is almost sinusoidal an 87% efficiency has been achieved. V