Random trombosit süspansiyonu preparatının kronik yaraiyileşmesine etkinliğinin araştırılması
Effect of medicine, prepared from random platelet suspension, on wound healing
- Tez No: 175740
- Danışmanlar: DOÇ. DR. UFUK BİLKAY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Cerrahi Tıp Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Kronik yaralar hasta, hekim ve sağlık sistemi için büyük psikoljik, fizik ve mali yük oluşturmaktadır. Trombosit Türevli Büyüme Faktörünün (PDGF-platelet derived growth factor) ve onun kaynağı olan trombositlerle zengin plazma (PRP-platelet rich plasma), yara tedavisi için birçok klinik alanda kullanılmaktadır. Standart prosedürün hasta kanının ılımlı miktarda gereksinimi, sığır trombini kullanımı, yarada enfeksiyon geliştirilmesi gibi bazı dezavantajları mevcuttur. Yapılan araştırmada kan bankasından alınan random trombosit süspansiyonları esasında yeni PRP uygulama yönteminin geliştirilmiştir. Etkinliği kronik yaraları olan kontrol ve çalışma olmak üzere iki grup arasında tedavi süresi, epitelizasyon, yara zemininin dinamiği ve mikrobiyolojik durumu açısından değerlendirilmiştir. Geliştirdiğimiz yöntem standart PDGF uygulamasının yüksek maliyet, yarada enfeksiyon gelişme riski, otojen kan gereksinimi ve her hastaya uygulanamama gibi dezavantajlarından yoksun olup klinik koşullarda kronik yaraların tedavisi için başarıyla kullanılabilmektedir.
Özet (Çeviri)
Chronic wounds cause great psychological, physical and financial burden on patient, doctor and health system. PDGF-platelet derived growth factor and PRP-(platelet rich plasma), that is the main source of it, are used successfully for wound treatment in many clinical fields. Standard procedure has several disadvantages such as need for substational amount of patient blood, use of bovine thrombin and risk of developing infection. The use of random platelet suspensions for PRP preparations has been developed in our research. It?s effectiveness were evaluated by comparing treatment duration, epithelization, wound ground and microbiologic state between two groups of patients with chronic wounds. Our method being free from such disadvantages of standard PDGF procedure like high cost, risk of infection development, need for substantial amount of patient blood, can be used successfully for clinical treatment of chronic wounds.