Tunçbilek ve Soma linyit küllerinin kükürt tutma özelliklerinin belirlenmesi
Determination of sulfur capture properties of Tunçbilek and Some lignite ashes
- Tez No: 17577
- Danışmanlar: PROF.DR. GÜLŞEN DOĞU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
TUNCBÎLEK VE SOMA LÎNYÎT KÜLLERİNİN KÜKÜRT TUTMA ÖZELLİKLERİNİN BELİRLENMESİ (Yüksek Lisans Tezi) Veli KESKİN GAZI ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Eylül-1991 ÖZ Tunçbilek ve soma linyitlerinin küllerinin yanma sırasında kükürt tutma kapasitelerinin tane iriliği arttıkça arttığı, 965°c de' ortalama 11.1 mm çapındaki linyitin yakılması sırasında %40'a varan oranda kükürdün külde kaldığı bulunmuştur. Sıcaklığın 700-965 °C aralığında artışı külde kükürt tutulma oranını artırmakta 1000 °c'nin üzerinde ise sinterleşme sonucu bu oran düşmektedir. Birim yakıt basına bacadan çıkacak kükürt dioksit emisyonu tane iriliği arttıkça azalmakta ve 900-950 °c aralığında en düşük değerleri vermiştir. Tunçbilek linyitine (ortalama partikül boyutu 2.2 mm) kireçtaşı (0.16 mm 'den küçük) eklenerek yapılan yanma deneylerinde Ca/5 mol oranı arttıkça kükürt tutma oranının arttığı ve 965 °C'de Ca/S mol oranının 3'e ulaşmasıyla kükürt tutma yüzdesinin %60 mertebesine ulaştığı gözlenmiştir. Kireçtaşının tane iriliğinin 50o tutma yüzdesi üzerindeki etkinliğini belirleyebilmek, üzere, 965 °c da iki ayrı tane iriliğinde kireçtaşı
Özet (Çeviri)
VI DETERMINATION OF SULFUR CAPTURE PROPERTIES OF TUNCBÎLEK AND SOMA LIGNITE ASHES (M.SC. Thesis) Veli KESKİN GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY EYLQL İ99İ ABSTRACT It was shown that sulfur capture capacities of Ttjncbilek and Soma lignite ashes increased with an increase in particle sise. up to 40% retention of total sulfur was achieved without any additive at 950°c and with lignite particles having diameters of 11.1 mm. Increase of temperature in the range of ?00-965°C increased the sulfur retention in the ash, but over 1000°C this value decreased due to sintering. It was found that sulfur dioxide emission as kgsoo /kg fuel, decreased with an increase in particle size and it had. the minimum values in the 900-950°c interval. It was observed that, sulfur capture ratio in the ash increased with an increase in Ca/S molar ratio When ca/s molar ratio increased to 3, percent sulfur capture capacity of ash reached to 60% at the end of combustion experiments which were performed by adding limestone (particle si2e less than 0.16 mm) to Tunçbilek lignite (particle size 2.2 mm), in order to determine the effect of limestone particle size on the S0o capture in ash, combustion of Tuncbilek lignite (average particle size 11.1 mm) was performed at 965°c by adding limestone of different particle size. As a result of these experiments, it was found that retention ratio of sulfur dioxide increased with a decrease in the limestone particle size, in the combustion experiments which were performed by using limestone of particle size less than 0.1 mm, when Ca/S molar ratio is chosen as about 3, sulfur retention ratio increased to about ?0%. It was observed that sulfur retention ratio was around 14% during the combustion of Tunçbilek lignite (having particle size larger than 1 cm) in the boiler at 850°C.