Betonarme kirişlerin epoksiyle yapıştırılan çelik levhalarla güçlendirilmesi
Strengthening of reinforced concrete beams by epoxy glued steel plates
  1. Tez No: 17576
  2. Yazar: MEHMET ARSLAN
  3. Danışmanlar: DR. HÜSAMETTİN EVİRGEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
betonarme kirişlerin epqksiyle yapıştırılan çelik levhalarla güçlendirilmesi (Yüksek Lisans Tezi) Mehmet ARSLAN GAZI ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Temmuz, 1991 ÖZ Taşıyıcı betonarme yapı sistemlerinin çeşitli nedenlerle güçlendirilmeleri son yıllarda önem kazanmıştır. Bu çalışmada, betonarme kirişlerin epoksi ile çelik levha yapıştırılarak, onarılmaları ve güçlendirilmeleri araştırılmıştır. Deneysel çalışma, birisi yalın kiriş (karşılaştırma kirişi) altısı güçlendirilmiş kiriş, ikisi de onarılmış kiriş olmak üzere dokuz tane denge altı donatılı kiriş modeli ile, tekdüze yükler altında gerçekleştirilmiştir. Çalışmada, (a) yöntemin etkinliği, (b) güçlendirme levhası uzunluğunun etkisi, (c) güçlendirme levhası kalınlığının etkisi, (d) güçlendirme levhası ucunun durumu, (e) yüksüz onarım, (f) yüklü onarım durumları ele alınmıştır. Kirişlere, incelenen kesitte yalnızca moment etkisi oluşturacak biçimde yük uygulanmış, modeller üzerinde çökme ve dönme ölçümleri yapılmıştır. Elde edilen değerlerle kirişlerin yük-çökme, moment-eğrilik ilişkileri çizilerek, modellerin davranışları tanımlanmıştır. Deney sonuçları; dayanım, süneklik, enerji tüketimi, rijitlik bakımından irdelenmiş, güçlendirme levhası başlığı tutulmuş kirişler ve yüksüz onarım yapılmış kirişin iyi davranış sergilediği izlenimi edinilmiştir. / Anahtar kelimeler : Kiriş onarımı, Kiriş güçlendirmesi, Epoksiyle onarım, Plaka yapıştırma, Kiriş davranışı Tez Danışmanı : Dr. Hüsamettin Evirgen Tez sayfa sayısı : 75 III
Özet (Çeviri)
STRENGTHENING OF REINFORCED CONCRETE BEAMS BY EPOXY GLUED STEEL PLATES (M.Sc. Thesis) Mehmet ARSLAN GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE July, 1991 ABSTRACT The use of epoxy glued steel plates is one of the most practical techniques among various methods of strengthening commonly used for reinforced concrete structural members. In the present investigation, a total of nine medium size (15 cm x 25 cm cross-section) reinforced concrete beam specimens were tested under monotonical ly applied load. Six of these specimens were strengthened by using epoxy glued steel plates of various properties; two were repaired (following considerable damage) by the same method and the ninth was the basic beam used as the reference specimen. In the study, (a) efficiency of the method, (b) effects on the behaviour and strength of the length and (c) thickness of the strengthening steel plate, (d) condition of the plate ends (free, welded or held in place by steel collars), (e) type of intervention (unloaded intervention or intervention under load) were investigated. The central test zone of the specimens were subjected to pure bending and deflections, rotations (and thus curvatures) were measured. On the basis of the experimental and theoretical load-deflection and moment-curvature relationships, the performances of the specimens were evaluated as regards strength, ductility, energy dissipation, strength degradation, stiffness etc. It was observed that - a satisfactory strength level can be achieved when plate is sufficiently long and its ends are properly held in position either by welding or by end collars. However, the method did not appear to be as satisfactory as the conventional method of strengthening (where a new reinforced concrete layer is introduced) from ductility and energy dissipation points of view. It was also observed that proper workmanship is also very essential. Key words t Beam repair, Beam strengthening, Epoxy repair, Plate glueing, Beam behaviour Supervisor: Dr. Hüsamettin EVİRGEN 75 Pages IV