Alüminyum anotların akım verimi üzerine kimyasal bileşiminin etkisi
Effect of chemical compounds on current efficiency of aluminium anodes
- Tez No: 17589
- Danışmanlar: DOÇ.DR. HAYRİ YALÇIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Alüminyum anotların bileşiminde bulunan yabancı elementlerin anot akım verimine etkisini belirlemek üzere dört ayrı bileşimde alüminyum anot üzerinde çalışılmıştır. Anot metali olarak Seydişehir Etibank Alüminyum Fabrikasında üretilmekte olan Etial-7, anot imali için yurt dışından it hal edilmiş saf alüminyum külçe ve Türk alüminyum anot standardına uygun düşük (%0.01) ve yüksek (% 0.025) oranında indium içeren anotlar kullanılmıştır. Her anot üzerinde biri kısa diğeri uzun süreli iki deney yöntemi uygulanarak deniz suyu içinde akım kapasiteleri ölçülmüştür- Kısa süreli deney de (9 saat) anotlara yüksek akım yoğunluklarında (0.5, 1.0, 2 2.0, mA/cm ) dış akım uygulanmıştır ve anot kütle kaybı belirlenmiştir. Uzun süreli deneylerde (20 gün) ortalama 1/60 anot/k-atot yüzey oranında bir çelik katoda bağlanarak anot akım çıkışları kaydedilmiştir. Böylece bütün deney süresince geçen akım miktarı Amper x saat olarak tayin edilmiş ve ayrıca anot kütle kaybı da ölçülmüştür. Deneylerden elde edilen akım kapasitesi değerleri ve teorik akım kapasitesi kullanılarak akım verimleri hesaplanmıştır. Ayrıca anot bileşiminde bulunan safsızlıkların anot akım verimi ve potansiyeli üzerine zararlı etkileri incelenmiştir. Elde edilen sonuçlar birbiri ile ve literatürde verilen değerlerle karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In four different compounds a study was carried out in order to determine effects of foreign elements present in the composition of aluminium anodes on the anode current effici" ency. ETİAL-7 produced by Seydişehir Etibank Aluminium Plant uses pure aluminium ingot imported from abroad for production of anodes and anodes containing indium of low rate (0.01 %) and high rate (0-025 %) conforming to the Turkish Aluminium Standard were wed. By application on each anode two separate tests one short and the other being long duration current capacities in the sea water have been measured.. In the short terra test (9 hours) an outside current of high current densities 2 (0.5» 1.0/2.0, mA/cm ) was applied to trie anodes and anode mass loss was determined. In the long term tests (20 days), a steel with average 1/60 anode/cathode surface ratio was connected to the cathode but not any current outlets were recorded Thus during all test period the amount of current passed was determined in terms of Amper X hour and further, anode mass los also was mea_ sured. Current efficiencies have been calculated by using current capacity values obtained through experiments and theoretic current capacity. In fact unfavourable effects of weaknesses in the anode composition on the anode current effi_ ciency and the potential were investigated and studied. All results obtained have been compared both with one another and other values reported in the literature. IV