Doğal gazın benzin motorlarında kullanımı, amaca uygun gaz karıştırıcının tasarımı ve imalatı
The Use of natural gas in gasoline engines and design and costruction of a proper gas mixing prototype
  1. Tez No: 17590
  2. Yazar: HÜSEYİN SERDAR YÜCESU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. BİLGE ERDİLLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
BENZİN MOTORLARINDA DOĞAL GAZ KULLANIMI, AMACA UYGUN GAZ KARIŞTIRICININ TASARIMI VE İMALATI (Yüksek Lisans Tezi) Hüseyin Serdar YüCESU GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Aralık 1991 ÖZ Bu çalışmada buji ile ateşlemeli motorlarda doğal gaz kullanımınında karşılaşılan problemler ve bu problemlerin çözümü araştırılmıştır. Doğal gaz kullanımı için bir gaz karıştırıcı tasarlanmış ve imalatı gerçekleştirilmiştir. Motorda gerekli değişiklikler yapıldıktan sonra optimum çalışma şartları tespit edilmiş ve doğal gaz kullanımının motor performansına etkileri İncelenmiştir. Araştırma sonuçları, depolama problemi çözüldüğünde ve uygun bir gaz karıştırıcının kullanılmasıyla doğal gazın ekonomik bir alternatif yakıt olarak buji ile ateşlemeli motorlarda kullanılabileceğini ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
THE USE OF NATURAL GAS IN GASOLINE ENGINES AND DESIGN AND COSTRUCTION OF A PROPER GAS MIXING PROTOTYPE (M. Sc. Thesis) Hüseyin Serdar YüCESU GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY DECEMBER 1991 ABSTRACT In this study, the problems confronted in using natural gas in spark ignition engines and the solition of these problems has been investigated. A gas mixer has been designed and constructed for the use of natural gas. After having performed the required alternations, optimum operating conditions has been obtained and effect of using natural gas on engine performance has been examined. As a result, it has been proved that the natural gas can be used effectively in spark ignition engines, if the storage of the gas is sorted out. II