Risk çeşitlendirme ve İMKB-30 endeksinde iyi çeşitlendirilmiş bir portföyün büyüklüğünün hesaplanması
- Tez No: 175963
- Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN GÖKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Muhasebe ve Finansman Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
Bu çalışmanın amacı risk ve çeşitlendirmenin incelenerek iyi çeşitlendirilmişportföy büyüklüğü kavramını Türkiye'de somuta indirgemektir.Bu çalışma teorik ve ampirik iki kısımdan oluşmaktadır. Teorik bölümdefinansta risk ve çeşitlendirme kavramları incelenmiştir. Risk kavramının alt başlıklarıaçılarak, 3 değişik modele göre riskin hesaplanması, sistematik ve sistematikolmayan riskin bulunması ve çeşitlendirmenin toplam risk üzerindeki etkisiinceJenerek açıklanmıştır. ÇaJışmanın ampirik kısmında ise İMKB-30 Endeksibünyesinde iyi çeşitlendirilmiş portföy büyüklüğü araştırılmıştır. ÇalışmadaOrtalama Varyans Modeli'nin yaklaşımları kullanılarak bir algoritma geliştirilmiş veherhangi bir örneklerneye gidilmeden tüm farklı portföy kombinasyonlarının risklerihesaplanmıştır. Portföylerin riskleri portföy büyüklüklerine göre gruplanarakortalamaları alınmış ve portföydeki menkul kıymet çeşit sayısı arttıkça toplamriskteki ve sistematik olmayan riskteki değişimler incelenmiştir. Tüm bunlarınsonucu olarak iyi çeşitlendirme elde edilebilmesi için portföyün 6 ila ı 6 arasındamenkul kıymet çeşidini içermesi gerektiği bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study's aim is to examine risk and diversification, and to investigate welldiversified portfolio size in Turkey.This study contains a theoretical and an ampirical part. In the theoretical part,two concepts in finance, risk and diversification heve been examined.Subcomponents of risk and risk calculation based on 3 different models, systematicand unsystematic components of risk and the effect of diversification on total riskhave been explained. In the ampirical part, well diversified portfolio size in ISE-30has been investigated. An algorithm has been developed with respect to theapproachs of the Mean-Variance Model and without using any sampling procedurerisks of the all possible portfolios have been calculated. Risks of the portfolios havebeen classified according to their size and the tendency of total risk and unsystematicrisk have been examined according to increasing number of securities in theportfolios. The result of the investigation, has shown that, to obtain a satisfactorydiversification, well diversified portfolio size must be between 6 and 16 securities.