Demir eksikliği anemisinde tiroid fonksiyonlarının değerlendirilmesi
- Tez No: 17610
- Danışmanlar: DOÇ.DR. SELİM KURTOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
ÖZET Çalışma Temmuz 1990-Şubat 1991 tarihleri arasında demir eksikliği anemisi olan 16 çocuk ile, 11 sağlıklı çocuk olmak üzere toplam 27 ço cuk üzerinde yapıldı. Çocuklardan bazal T3, T4, TSH ve PRL düzeyleri için kan örneği alındıktan sonra çocuklara 7 yg/kg dozunda TRH uyarım testi uygulandı. TRH uyarım testi tüm çocuklarda sabah 08.30-10.30 saatleri arasında ya pıldı. TRH uyarım testi uygulandıktan sonra hasta grubundaki çocuklara 2 ay süre ile demir tedavisi verildi ve tedaviden sonra bazal T3, T4, TSH ve PRL düzeyleri yeniden ölçüldü. Demir eksikliği olan grupta bazal T3, T4, TSH ve prolaktin düzey leri kontrol gruptaki değerlerden önemli ölçüde yüksekti. Hasta grubun da bazal TSH ve PRL düzeylerinin yüksekliğine rağmen TRH uyarım testine TSH ve PRL cevapları kontrol gruptaki değerlere benzer bulundu.76 Hasta grubunda demir tedavisinden sonra serum T3 düzeyinde önemli ölçüde yükselme görülürken, serum T4, TSH ve PEL düzeylerinde ise an lamlı bir düşme oldu. Hasta grubunda demir tedavisinden önce ve kontrol grupta T3/Xv o- ranlarx benzer bulundu. Buna karşılık demir tedavisinden sonra hasta grubunda T3/T4 oranı anlamlı olarak yükseldi. Hasta grubunda gözlenen prolaktin düzeylerindeki yükseklik, dopa- miner jik reseptörlerde azalma ve serotonin düzeylerindeki yükseklik ile açıklanmaya çalışıldı. Serum TSH yüksekliği, pituiter T« -T3 dönüşümü azalmasına ve böylece TSH supresyonunun bir ölçüde zayıflamasına bağ landı. Tedavi sonrası TSH düzeylerinde önemli Ölçüde gerileme tesbit edildi. Ayrıca tedavi sonrası periferal T4-T3 dönüşümünde artma dikkati çekiyordu.
Özet (Çeviri)
SUMMARY This investigation is planned to evaluate thyroid functions in children with iron deficiency anemia. Sixteen iron deficient children were included in the study and 11 healthy children served as controls. After obtaining blood samples for basal T3, T4, TSH and PRL; TRH stimulation test was done in a dose of 7 Hg/kg between 8.30-10.30 A. m to all children. Iron treatment was started aftersocds and contunied for two months. Basal values for T3, T4, TSH and PRL levels were repeated at the end of this period. Basal TSH and PRL values prior to treatment were higher in patients compared to controls. But TSH and PRL response to TRH stimulation was similar in patients and controls.78 Following iron treatment serum T3 levels raised significantly while T4, TSH and PRL levels dropped below basal values. T3/T4 ratio was similar in patients and controls prior to treatment but raised significantly following treatment. The higher prolactin levels observed in patients can theoretically be related to reduced dopaminergic receptors and high serotonine values. Elevated TSH values were related to the reduced pituitary T4 -T3 conversion and consequently reduced TSH supression. Iron treatment resulted in significant dropp in TSH levels and increased peripheral T4-T3 conversion.