Message and media decisions with a particular reference to Uludağ ski resorts
- Tez No: 17621
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 1991
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
\ ÖZET Uludağ kayak merkezlerini ziyaret, eden kayakçılara yönelik yapılan bu araştırma potansiyel kış turismi müşterilerinin belli bir kayak bölgesini ziyaret ederlerken etkilendikleri faktörleri ve enformasyon kaynaklarını belirlemek üzere planlanmıştır. Analizler ve değerlendirmelere esas teşkil edecek olan Uludağ'ın nüfusça yoğun olan bir bölgesinde kullanılan örnekleme motodu ile (Snowball Sampling) denekler tarafından doldurulacak anketlerin değerlendirilmesi sonucunda 61 ziyaretçiden veri toplanmıştır. Analizler, genel anlamda karşılaştırma tabloları, chi-kare testleri ve dağılım Ölçümlerinden meydana gelmiştir. Bulgular sonucunda kayakçıların uludağ kayak merkezlerini ziyaret etmeyi planlarlarken özellikle ilgilendikleri hususlar şöyle belirlenmiştir: Yatacak yerin kalitesi, kayak pistlerinin çeşitliliği, kayak merkezi personelinin dosthane davranışları, telesiyej bilet fiyatları ve çıkış noktasından, kayak merkezine kadar olan mesafe. Ayrıca, araştırma sonunda, kayakçıların yararlandığı kaynaklarda şunlar olarak tesbit edilmiştir: Akraba akradaş tavsiyesi yol durumu.raporu ve kayak merkezi broşürleri.1 Bu bulgular, bir dergide yayınlanmış gerçek bir mesaj ile karşılaştırıldıktan sonra desteklenmiş ve teyid edilmiştir. Yeterli yanıt sayısı ve destekleyici sonuçlar bu çal ısınanının sadece Uludağ bölgesi için değil Türkiye'deki diğer kayak merkezlerinin haberleşme stratejilerine uygulanabilirliği olduğunu göstermiştir. 1. Türk Hava Yolları Dergisi (Ocak, 1991), Sayfalar 3-9
Özet (Çeviri)
ABSTRACT An exploratory research of skiers at the Uludağ ski resort was designed to determine the most effective information and its source that would significantly influence potential skiers to visit a particular ski area. The data collected from 61 skiers using a snowball (non-probabilistic) sampling method comprising a self administered questionnaire in a populous location in Uludağ provided the basis for analysis and interpretation. The analysis consisted mainly of cross tabulations, chi-square tests and measures of dispersion. The findings showed that skiers rlnnn.lng to v 1 n I I, Uir Hinting ski area were most interested In quality of accomodation, variety of ski runs, friendliness of ski resort staff, lift ticket prices, and distance from home to ski area. The research indicated that the information sources referred to by skiers were word of mouth, road reports, and ski resort brochures. These -?- '.Undines were supported and confirmed after comparing these results with an actual message published 1 in a magasine. Hence, the good response rate and the 1. Turkish Airways Magasine (Jan., 1991), pp. 3-9.supporting results indicated that the study may have application to possible communication strategies not only within the Uludağ region but also other ski areas of Türkiye. Keywords; Skiing, marketing, communication mix, sampling, survey, ski resorts.