The Effect of plyometric traning program on anaerobic power of 17-18 year-old trained and untrained male students
- Tez No: 17622
- Danışmanlar: DOÇ.DR. KEMAL TAMER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 1991
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
POLİMETRİKANTRENMAN PROGRAMININ 17-18 YAŞANTREMANLI VEANTRENMANSIZERKEK ÖĞREN ÇİLERİ NAN AEROBİK GÜÇLERİ ÜZERİ NE ETKİLERİ Settar KOÇAK, Master Tezi, Beden Eğitim ve Spor Bölümü. Danışman: Doç. Dr. Kemal TAMER Ağustos 1991, 71 s. Altı haftalık polimetrik çalışma programının toplam 60 Türk askeri lise öğrencisinin (17-18 yaş) anaerobik güçleri üzerindeki etkileri tesbit edildi. Denekler kontrol gurubu^ (s = 20), Antrenman sız denek gurubu (s= 20) ve Antrenmanlı denek gurubu (s= 20) olarak kategorilere ayrıldı. Deneklerin anaerobik güçlerini ölçmek için standard alan testleri uygulandı. Bütün ölçümler antre m an programından bir hafta önce ve bir hafta sonra gerçekleştirildi. Antrenmanlı ve antrenmansız denek gurubu 6 haftalık polimetrik çalışmaya katıldılar. Polimetrik çalışma iki devreye ayrıldı. Durarak uzun sıçramalar, durarak üç adım sıçramalar, tek ayak sıçramalar, kanguru sıçramalar ve kasa ile derinlik sıçramaları polimetrik çalışmayı meydana getirdi. Her çalışma ünitesinde birinci devre için 60 ve ikine i devre için 80 sıçrama çalışması yaptırıldı. Antrenmanlı grup düzenli basketbol çalışmaları ve polimetrik çalışmalara katıldı. Kontrol gurubundaki deneklere hiç bir egzersiz rejimi uygulanmadı. İstatistiksel analizler t - test ve varyans analizleri sonuçlarına göre yapıldı. Dikey sıçramada gelişmeler kontrol gurubunda 0.26 %, fiziksel çalışma yapmayan deney gurubunda 1.2 1 % ve fiziksel çalışma yapan deney gurubunda 1.13% olarak bulundu. Kalamen testindeki gelişmeler kontrol gurubunda4.51 %, fiziksel çalışma yapmayan deney gurubunda 18.8 % ve fiziksel çalışma yapan deney gurubunda20.8 1 % olarak bulundu. 50 metre koşudaki gelişmeler ise kontrol gurubunda 0.03 saniye, fiziksel çalışma yapmayan deney gurubunda 0.12 saniye ve fiziksel çalışma yapangurubta0.15 saniye olarak bulundu. Bu çalışmada, dikey sıçrama, Kalamen test ve 50 metre koşuda antrenmanlı ve antremansız denek grupları için anlamlı gelişmeler bulundu. Fakat, dikey sıçrama, Kalamen test ve 50 metre koşuda kontrol grubu iç in anlamlı gelişme yoktur. iv
Özet (Çeviri)
THE EFFECT OFPLYOMETRICTRANINGPROGRAM ON AN AEROBIC POWER OF 1 7 - 18 YEAR -OLD T RAINED AN D UNTRAINED MALE STUDENT S Settar KOÇAK, Master's Thesis, Department of Physical Education and Sport. Supervisor: Assoc. Prof. Dr. Kemal TAMER August, 1991, 71 pp. Effect of six weeks of plyometric traning programs on anaerobic power were assessed in 60 Turkish male military high schoolboys aged 17 - 18 years. The subjects were categorised into acontrol (n= 20), an untrained experimental (n= 20), and a trained experimental groups. Standardized field tests were used to measure the subjects' anaerobic power. All measurements were accomplished within one week before and one week after the study. Subjects within the untrained and trained experimental groups participated for six weeks of plyometric training program. Plyometric training was divided into two stages. It included standing long jumps, standing triple jump, single leg hop, bounding jumps and depth jump with boxes. In Every training unit, total number of jumps were 60 for the first stage and 80 jumps for the second stage. Trained experimental group was involved in basketball and plyometric training. The control group had no exercise regimes. Statistical analysis included paired t - test, Analysis of Variance and Analysis of Covariance. Improvements in vertical jump ofO.26%, 1.21 % and 1.13% were found in the control, untrained experimental and trained experimental groups respectively. Improvement in Kal am en testof4.51 %, 18.8% and 20.81 % were found in the control, untrained experimental and trained experimental groups respectively. Improvement in 50 meter dash of 0.03 sec, 0.12 sec. and 0.15 sec. were found in the control, untrained experimental and trained experimental groups respectively. % or value improvements shouldsbe recorder. In present study, a significant improvements was found in vertical jump, Kalamen test and 50 m dash of the two experimental groups. There was no significant improvements in vertical jump, Kalamen test and 50 m d ash for the control group. iii