Trampa sözleşmesi
- Tez No: 176232
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN HATEMİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu çalışmada Borçlar Kanunumuzda 232.ve 233.madde de düzenlenmiş bulunan trampa sözleşmesi incelenmektedir. Trampa sözleşmesi belli veya belli edilebilir bir eşya veya hakkın mülkiyetini başka belli veya belli edilebilir bir eşya veya hakkın mülkiyeti ile değiştirme borcu doğuran bir sözleşmedir. Trampa sözleşmesinde trampa edenlerden her biri mülkiyetini devretmeyi taahhüt ettiği şeye göre satıcı ve kendisine verilmesi taahhüt olunan şeye göre alıcı hükmünde tutulur. Satım hükümleri kıyasen trampa sözleşmesine uygulanırken trampa edenler mülkiyetini devretmeyi taahhüt ettiği şeye göre satıcı gibi değerlendirilecek ,mülkiyetini devralmayı taahhüt ettikleri şeye göre de alıcı gibi değerlendirilecektir. Trampa sözleşmesinin konusu taşınır ise söz konusu taşınırlarla ilgili kanunda özel bir hüküm yoksa trampa sözleşmesi şekle bağlı değildir. Tapu kütüğünde kayıtlı olmayan taşınmaz mallar için yapılan trampa sözleşmesi şekle bağlı değildir. Trampa edilen mallardan her ikisi de tapulu taşınmaz ise trampa sözleşmesinin tapu memuru tarafından resmi şekilde yapılması gerekir. Trampa sözleşmesinin konusunun hukuka ve ahlaka aykırı olması hainde sözleşme batıldır. Trampa Sözleşmesinde ifanın konusu sözleşenlerin her birinin borçlandıkları edimden ibarettir. Temerrüd halinde Borçlar kanununun temerrüde ilişkin genel hükümleri ve BK. madde 232 köprüsü delaletiyle satım sözleşmesine ilişkin temerrrüd hükümleri trampa sözleşmesine uygun olduğu ölçüde uygulanır. Trampa sözleşmesinde hasarın ve yararın sözleşme ile değil, mülkiyetin devri ile geçtiğini kabul etmek gerekir. Zapta karşı ve ayıba karşı tekeffülün maddi ve şekli şartları konusunda satım sözleşmesine ilişkin hükümler kıyasen uygulanır. Trampa sözleşmesinde özel olarak 233.maddede düzenleme alanı bulan zapta ve ayıba karşı tekeffül borcunun ihlali halinde sözleşen dilerse zararının tazmini ister dilerse sözleşmeden döner .
Özet (Çeviri)
This thesis,is examinates Trampa contract wich had been regulated in the article 232 and article 233 of the code of the obligations. Exchange (Trampa) contract is a commitment which necessitates exchanging the ownership of a specified or specifiable good or right in return for the ownership of another specified or specifiable good or right. In such a contract, both parties are regarded as a seller or a buyer with respect to the things which they committed to hand over to or to get from the other party. When selling provisions are applied to the trampa contract, the parties who commit to hand over the ownership of a good to the other party are regarded as the“seller”; and the parties who commit to get the ownership of a good from the other party are regarded as the“buyer”. As for the chattels, unless otherwise is provided in the law related to that chattel, Exchange (trampa) contract is not depended on the form. Exchange (Trampa) contract for the immovables that are not registered in the Title Deeds are not dependent on the form. If both goods to be exchanged are immovables with title deeds, then the Exchange contract has to be made officially by an officer at the Deeds Office. The Exchange (Trampa) contract becomes invalid on condition that the issue in the contract is in conflict with the law and the ethics. The execution in issue in the Exchange (trampa) contract is made up of the deed that each of the contractors have become indebted. In case of any default in the contract, the general provisions of the Code of Obligations and the provisions regulated by the article 232 of the Code of Obligations that are related to the defaults in the contract are applied to the Exchange contract. It has to be accepted that, in the Exchange contract, damage or gain passes to the other party, not by the contract, but with the transference of the ownership. The provisions of the selling contract regarding the financial and formal terms of the obligation of warranty are applied to the Exchange (trampa) contract against faults and wrong seizure of the property. In the event of any violations of the terms of the obligation of warranty against faults and wrong seizure of the property, the contractor, in line with the provision of the article 233 of the Exchange (trampa) contract, should either ask for the compensation of his/her financial loss or break the contract down.