Barter Sözleşmesi
  1. Tez No: 92849
  2. Yazar: AYŞE DİLŞAD KESKİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İHSAN ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
149 ÖZET Paranın değişim aracı olarak kullanılmasına gerek olmaksızın mal veya hizmetlerin birbirleriyle değiştirilmesi esasına dayanan ve uluslararası ticarette de karşılıklı ticaret türlerinden biri olarak önemli yer tutan barter sözleşmesi, bir barter organizatörü ile üye firma arasında yapılan üyelik sözleşmesinde belirlenen esaslar çerçevesinde, üyeler arasında gerçekleştirilen barter işlemlerini konu edinen sözleşmedir. Barter sözleşmesinin temelini, paranın henüz icad edilmemiş olduğu ilk çağlardan itibaren, fertlerin ihtiyaç duydukları mal veya hizmetleri temin etmek için kullandıkları trampa sözleşmesi oluşturur. Malın mal ile değiştirilmesini öngören ve tarafların birbirlerine karşı ifa etmekle yükümlü oldukları edaların eşit ya da yakın değerde olmalarını gerektiren bu sözleşme tipi, paranın bir değişim aracı olarak kullanılmaya başlanmasından sonra eski önemini kaybetmiş ise de ekonomilerdeki istikrarsızlıklar, piyasalardaki likidite darlığı, para değerindeki dalgalanma ve düşüşler ve yüksek enflasyon oranlan sebebiyle paranın güvenilmez bir ödeme aracı haline gelmesi gibi sebeplere bağlı olarak gerek iç gerekse uluslararası ticarette yeniden ve yaygın şekilde kullanılmaya başlanmıştır. Barter sözleşmesinin bu yeni biçimi, klasik barter sözleşmesinden farklı olarak iki değil üç taraflıdır. Barter organizatörü ile yaptıkları sözleşme gereğince, sahip oldukları mal veya hizmetleri oluşturulan ortak pazara arz eden üyeler, işlem konusu mal veya hizmetlerinin bedelini nakit olarak ve derhal istememeyi kabul ederler. Barter organizatörü, sistemde gerçekleştirilen her işlemin ardından, üyelik sözleşmesinin kurulmasıyla birlikte her üye adına açılmış olan barter hesaplarına alacak ve borç kaydı düşmekle yükümlüdür. Ortak pazara mal veya hizmet arzında bulunan üye, kendi malı için henüz bir talep söz konusu olmasa bile diğer üyelerle işlem yapabileceğinden, bir tür kredi kullanma imkanına da sahip olmaktadır, işlemin bu şekilde çok taraflı (multilateral) hale getirilmesi, arz edeni karşı150 tarafın mal veya hizmetini almak mecburiyetinden de kurtararak üyeye ihtiyaç duyduğu mal veya hizmeti seçme özgürlüğü sağlamıştır. Barter sözleşmesinin hukuki niteliğinin tespitinde taraflar arasındaki hukuki ilişkilerin iki ayrı sözleşmeden kaynaklandığı hususu dikkate alınmalıdır. Bu iki sözleşmeden ilkini teşkil eden ve barter organizatörü ile üye arasında kurularak üyenin barter sistemine katılmasını sağlayan üyelik sözleşmesinin, Türk Borçlar Kanununda düzenlenmiş sözleşme tiplerinden biri olan vekalet sözleşmesi hakkındaki hükümlere tabi tutulabilecek bir işgörme sözleşmesi olduğu söylenebilir. Bu sözleşmeye dayalı olarak üyelerin kendi aralarında gerçekleştirecekleri münferit sözleşmeler ise esasen kanunda düzenlenmiş ya da düzenlenmemiş herhangi bir sözleşme tipine dahil olabilir. Ancak üyelik sözleşmesinde yer alan ve ödemelerin barter yöntemiyle yapılmasını öngören kayda bağlı olarak taraflar arasındaki alacak ve borçlar doğrudan doğruya barter hesabı ilişkisi içinde doğacağından, kendisini oluşturan esas unsur hangi sözleşmeye ait olursa olsun münferit sözleşme bir isimsiz sözleşme olarak ortaya çıkacaktır.
Özet (Çeviri)
151 SUMMARY Modern barter contract which depends on the principle of exchanging goods or services without the use of money as a medium of exchange and is important at the international trade as a kind of countertrade is an agreement about barter transactions which has made between the members of a barter organization that subject to principles which has determined in the membership agreement which is between the barter organization and the member firm. The barter contract that people use to provide the goods and services since the time money hasn't been invented yet, forms the foundation of the modern barter contract. Altough this kind of contract has lost its importance after the money's invention, as tight money supplies and credit problems reduce the availability of cash, individuals have resorted to barter as a secondary alternative. So the barter contract has been used commonly once again in bought foreign and domestic markets. Modem - day barter has come a long way from a simple direct exchange of goods or services. Altough classical barter contract is a bilateral agreement, in this new type of barter contract there are three parties and the third party of the modern barter contract is the barter organization. The barter organization acts as a bank, controlling and supervising the deposit and withdrawal of credits for goods and services instead of cash. In addition an organization serves as a broker or sales agent, locating customers for members and their products. In barter transactions, the barter organization allows members to obtain goods and services from other members without paying cash and acts as a clearing - house. When a member provides goods or services to other members of the organization, the member's barter account is credited. The member can then use this credit to purchase the goods or services offered by other members. The organization keep the accounts and expedite the flow of152 trade and functions as a recordkeeper sending each member a monthly statement. The legal relationship between the parties of the barter contract, arise from the two different contracts. The first of these contracts is made between the barter organization and the member firm and provides the joining of the member to the barter system. It can be said that the membership agreement can subject to the rules about the attorneyship contract which is a kind of contract that is determined in the Turkish Code Of Obligations. The individual contracts that the members are going to make between themselves is subject to principles determined in the membership agreement. These contracts can be any form of contract which has been determined or hasn't been determined by law. But because of the barter condition in the membership agreement, in any case individual contracts exist as an undetermined contract. İ lIKo^i*.'..