An Analysis of regional distribution of commercial bank deposits vs loans in Turkey: 1970-1989
- Tez No: 17632
- Danışmanlar: PROF.DR. ERKUT GÖKTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Banking
- Yıl: 1991
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
ÖZET TÜRKİYE'DE TİCARİ BANKA MEVDUATLARININ VE KREDİLERİNİN BÖLGESEL DAĞILIMI ÜZERİNE BİR ANALIZ: 1970 - 1989 YENER, MEHMET CÜNEYT MBA ŞUBAT 1991 Kalkınmanın temel göstergelerinden biri de ülke genelindeki yatırımların miktarıdır. Doğrudan ve dolaylı olarak yatırımlara dönüşen tasarruflar ekonominin gelişmesi acısından önem taşımaktadır. Bununla beraber Türkiye'de bölgeler arasında tasarrufların ve yatırımların dağılımında büyük farklılıklar gözlenmektedir. En basit haliyle, Türkiye genelinde batı bölgelerinin doğuya göre her yönüyle ileri bir hayat standardına sahip olduğu söylenebilir. Bu çalışmanın amacı 1970 - 1989 yılları arasında, Türkiye'de bölgeler bazında mevduatların krediye dönüştürülmesinde dengeli bir dağılım olup olmadığını belirlemektir. Çalışmanın sonunda ise bölgeler arasındaki farklılıkları ortadan kaldırabilecek alternatif önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT AN ANALYSIS OF REGIONAL DISTRIBUTION OF COMMERCIAL BANK DEPOSITS vs LOANS IN TURKEY: 1970 - 1989 YENER, MEHMET CÜNEYT MASTER OF BUSINESS ADMINISTRATION FEBRUARY, 1991 One of the main indicators of development is the level of investment in the economy. Savings, either directly transformed into equity investments or through lending institutions ultimately provide the necessary fuel to activate an economic system. However, within the context of a national economy, the degree of balance in inter-regional distribution of savings vs. investments is as crucial as their total volume. In Turkey, for example, there are are serious disparites among regions interms of their relative levels of economic development. The aim of this study is to determine whether there is an adequate and well-balanced inter-regional distribution of bank savings vis-a-vis bank credits in Turkey based on financial data for the 1970 - 1989 period. This assesment is followed by a set of recommendations as to what policy and strategy measures would help minimize inter regional disparities in funds allocations and resulting differences in levels of regional economic development. -in-