Tedarik zincirlerinde kümelendirme
  1. Tez No: 176389
  2. Yazar: ESRA ÇAKIR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NECDET ÖZÇAKAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu tezin hazırlanmasının amacı günümüzde hammadde ve ürünlerin biryerden bir yere ihtiyacı karşılayacak şekilde ulaştınlmasını sağlayan ve kuııanımıgiderek yaygınlaşan ve gelişen tedarik zincirlerinde benzer stok birimlerininkümelendirilmesi yöntemi kuııanılarak envanter maliyetinin azaltılması ve bu stokbirimlerinin envanterıerinin yapılan kümelendirmeye göre yeniden düzenlenmesidir.Bunun için öncelikle tedarik zinciri, yapısı ve içerdiği konular hakkında bilgiverilmektedir. Daha sonra kümelendirme, kümelendirme çeşitleri ve yöntemlerihakkında bilgiler verilmiştir. •Ele alınan makalede tedarik zincirinde sadece bir son ürünün üretimi içingerekli olan stok birimlerinin envanter düzeyleri incelenmiştir. Bu makaledekiyöntemleri uygulamak için bir boya fabrikasından beyaz boyanın üretimi hakkındakiveriler alınmıştır. öncelikle kümelendirilecek stok birimleri arasındaki benzerliklerölçülmüş, bunların hiyerarşik kümelendirilmesi yapılmış, kullanılan indeksle uygunküme miktarı bulunmuş ve kullanılan envanter maliyetini hesaplama yöntemiyle değişikmüşteri servis düzeylerinde kümelendirilmeden ve kümelendirme yapılarak ortaya çıkanmaliyetlerin karşılaştırması yapılmıştır. Buna göre kümelendirme yapılarak hesaplananmaliyet kümelendirme yapılmadan hesaplanandan bulunması amaçlandığı gibi dahadüşük çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this thesis is to minimize the inventory capital of the stockunits of the supply chains which are used more widely to transport raw materials andproduets from one location to another for meeting the needs. To minimize the inventorycapital the similar stock units are dustered and their inventory levels are re-arrengedaccording to this elustering. First information is given about the supply chains, the irstmeture and the subjects they inelude. Then information about dustering, types ofelustering and elustering methods are given.In the miele which is considered the inventory levels of the stock unitswhich are needed for onlyone end produet's produetion in a supply chain. To apply themethods used in this artiele the datas about the produetion of white paint from a paintfactory. First the similarities between the stock units are calculated, then they elusteredaccording to hierarchical method and the appropriate amount of the elusters are foundusing the applied index. At the end by applying the method for calculating the inventorycapital, the inventory capitals of different customer service levels calculated with orwithout elustering are compared. According to these results inventory capitalscalculated with elustering are found lower than the ones calculated without elusteringas expected at the beginning.