A Model approach to developing cali courseware for teaching reading in english on macintosh
  1. Tez No: 17646
  2. Yazar: HÜSEYİN ÖZ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. SABRİ KOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
ÖZ Bu çalışmanın amacı İngiliz Dili Öğretimi için örnek bir bilgisayar destekli dil eğitimi (BDDE) dersi geliştirmek ve hazırlamaktır. Birinci Bölümde, bilgisayar destekli dil eğitiminin tarihçesi kısaca sunulduktan sonra, çalışmanın amacı, kapsamı ve BDDE hakkında bazı varsayımlar da kısaca belirtilmiştir. Çalışmanın İkinci Bölümünde BDDE'de ders yazılımı geliştirmek için kullanılan bazı programlar üzerinde bir araştırma yapılmıştır. Başka bir deyişle, programlama dillerinden BASIC ve PASCAL, yazarlık dillerinden Macintosh ortamında çalışan CourseBuilder ve HyperCard ile çeşitli bilgisayar ortamlarında kullanılabilen CloseMaster, Gapkit ve Word Attack gibi yazarlık sistemleri incelenmiştir. Ayrıca, bu programların her biri incelenmiş, tanımlanmış ve diğerleriyle kısaca karşılaştırılmaya çalışılmıştır. Son olarak, BDDE için ders yazılımı geliştirmek için kullanılabilecek en uygun sistem belirlenmeye çalışılmıştır. Üçüncü Bölümde BDDE için yazılım geliştirmeye yönelik bir model tanıtılmış ve bu modele göre İngilizce Öğretimi için BDDE ders yazılımlarının nasıl tasarlanması ve geliştirilerek yazılması konusunda bilgi verilmiştir. Örneğin, bir BDDE yazılımı geliştirirken dersin genel ve özel amaçlarından yola çıkılarak,“senaryo”yazılması gerektiği üzerinde de açıklamalarda bulunulmuştur. Bu bölümde son olarak, BDDE için ders yazılımı geliştirirken karşılaşılan bilgisayar yazılım ve donanımlarının vıözellikleri gibi değişkenlerden de kısaca söz edilmiştir. Dördüncü Bolümde orta düzeyde İngilizce Öğretimine yönelik örnek bir BDDE okuma dersi geliştirilerek yazılmıştır. Bu dersin düzenlenmesi ve yazılması Macintosh ortamında bir yazarlık dili olan HyperCard kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Bu örnek ders yazılımı, dersin senaryosunu ve ders işlenirken uygulanan çeşitli etkinlikleri ve dersin değerlendirilmesini içermektedir. Son olarak, bu çalışmanın bir özeti ve örnek ders hakkında bazı yorumlar Beşinci Bölümde verilmiştir. vii
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The primary aim of this study is to design, develop, and write a sample computer assisted language instruction lesson for English Language Teaching. t In Chapter I, general background to the study is briefly introduced, and the aim, assumptions, and scope of the study are presented. Chapter II of the study focuses on the review of literature concerning various tools and systems which are used to write computer assisted instruction materials. These tools include BASIC and PASCAL as programming languages, CourseBuilder and HyperCard as authoring languages, and StoryBoard, CloseMaster, Word Attack, and some others as authoring systems. In addition, each type of tool is analyzed, described, compared, and contrasted between the others, and a conclusion is drawn about the system that should be used in developing CALI materials. In Chapter HI, a model approach to curriculum development including CALI courseware is introduced, and the components of the courseware design and development for English Language Teaching are briefly explained. After information about deriving general and specific objectives for courseware is given, creating scenarios for CALI and writing lessons on the computer are shortly described. In addition, input variables - like hardware, software, and their properties - are discussed in this chapter. ivIn Chapter IV, a sample reading lesson in CALI for English Language Teaching at intermediate level is exemplified. The design and writing of the lesson is carried out on a Macintosh computer using the authoring language HyperCard, and the sample courseware includes the scenario of the lesson and its stages such as receptive, processing, production, and evaluation phases. Finally, the summary of the study is given, and some comments on the sample CAU lesson are made in Chapter V.