Forster's and Lawrence's understanding of love as reflected in their novels
  1. Tez No: 17644
  2. Yazar: DENİZ YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. WENDY CRAİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 172
Özet
ÖZ Bu çalışmanın amacı Forster ve Lawrence' m romanlarında yansıttıkları sevgi anlayışını incelemektir. Ne Forster nede Lawrence insan yaşamının ayrılmaz bir parçası olan sevgi temasını inceleyen ilk romancıdır. Bu açıdan tercihimi açıklamak gerekli oluyor: neden Forster ve Lawrence? Seçimime her romancının eserleri ile bir tartışma başlattığı ve bu tartışmanın kendisinden sonra gelen yazarlarca daha detaylı bir şekilde ele alındığı gerçeği etkendir. Gözlemlerini yansıtıs biçimlerindeki farklılıklara rağmen Forster ve Lawrence 20. yy hakkında ortak bir görüşe sahiptir buda sevgi temasını ele alışlarında benzerlikler yaratmaktadır. Bu çalışmanın ana konusu bu benzerlikleri bulmak fakat aynı zamanda farklılıkları ortaya koyarak her iki yazarın romanlarının ne ölçüde birbirlerini yansıttıklarını göstermektir. Bu çalışma yayım tarihlerine göre Forster“ in ”Where Angels Fear to Tread“, ”The Longest Journey“, ”A Room with a View“, ve ”Howards End“, Lawrence' in ”Sons and Lovers“, ”The Rainbow“, ”Women in Love“, ve ”Lady Chatterley's Lover" adlı romanları üzerine yapılan tartışma ile sınırlandırılmıştır. Her romanı ayrı ayrı incelemek yerine planım romanları aralarındaki benzerliği sergilemede daha kolaylık sağlıyacağına inandığım gruplara ayırıp belirli vııbaşlıklar altında tartışır. Bu çalışmada kullanılan metoda gelince belirli otobiyografik yada tarihi olgulara değinilmediğini vurgulamak isterim. Her iki yazarın romanları savundukları fikirleri açıklamak için gerekli verileri sağlayacak ana kaynak olarak alınmıştır. Zaman zaman bu romanlardan alınan alıntılar özellikle J.B. Beer, H.M. Daleskir M. Spilka ve L. Trilling gibi eleştirmenlerin görüşleri ile desteklenmiştir. Bu çalışmadaki her bölüm tartışmanın bütününü sergilemede yararlı olan belirli sorulara cevaplar verecek şekilde planlanmıştır. I. Bölüm bu çalışmayı tanıtırken II. Bölüm Forster ve Lawrence' in neden sevgi teması ile ilgilendiğini açıklar. Bu bölümün ilk kısmında her iki yazarında insanın doğal dürtülerini bastırdığına inandıkları orta sınıf değerlerine karsı eleştirileri ortaya konur. İkinci kısım ise endüstrileşmenin insan iç dünyası üzerindeki yıkıcı etkileri karşısında duydukları endişe üzerinde yoğunlaşır. Bu bölüm aynı zamanda her iki yazarında sevgiyi insanın iç dünyası ile dış dünya arasındaki çatışmaya bir çözüm olarak önerdiklerini vurgular. III. Bölüm Forster ve Lawrence' in sevgi anlayışını tanımlarken, sevgiden beklentilerinde sergiler. Buna ek olarak bu bölüm çeşitli sorular ortaya koyar. Eğer sevgi bir çözüm ve mutluluğa giden bir yolsa neden hala dış dünyanın baskıcı güçlerinden kaçabilen ama yinede sevgide başarısızlığa uğrayan karakterler vardır? VI 11İnsanın dengeli bir bütün olarak gelişmesini engelleyen tek faktör orta sınıf değerleri ve endüstrileşmemidir? insan da kendi başarısızlığından sorumlu tutulamaz mı? Bu soruların cevapları IV. Bölümde detayları ile incelenir ve örneklendirilir. Bu bölümün ilk kısmı gerçek sevgi ile sevgi yanılgısı arasındaki ayırımı belirlerken Forster ve Lawrence' m ideal sevgi tanımına ters düsen ilişkilere örnekler vererek bir kez daha onların sevgi anlayışlarını ortaya koyar. Aynı bölümün ikinci kısmı ilk kısımda sunulan tartışmayı daha geniş bir boyutta incelerken bu yazarların sevgi için öne sürdükleri koşulların yerine getirilmediğinde neler olabileceğine dair bilgi verir. V. Bölüm Forster ve Lawrence' in düşüncelerini nasıl bir sonuca ulaştırdıklarına dair yapılan yorumdan oluşur. Bu kısa bölüm her iki yazarın sevgi yolu ile düzen ve mutluluk anlayışları arasındaki farklılığı ortaya koyması açısından çalışmanın bütününde önemli bir yer tutar. Son olarak VI. Bölüm iki yazarın sevgi anlayışı hakkında son bir yorumdan oluşur. ıx
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The aim of this study is to examine Forster's and Lawrence's understanding of love as reflected in their novels. Neither Forster nor Lawrence is the first novelist dealing with the theme of love, which is considered to be an inseparable part of human experience. In this respect it is necessary to explain my preference: why Forster and Lawrence? The factor contributing to my choice is the well-known fact that each novelist through his novels starts a discussion with which those writers coming after him will deal in a more detailed manner. In spite of the differences in their methods.of reflecting their observations, Forster and Lawrence share a common view of modern life which in turn creates similarities between them in regard to their treatment of love. The central concern of this study is to explore these similarities, but at the same time to reveal the differences and to show to what extent their fictions carry the echoes of each other. This study is limited to discussion of Forster's novels, Where Anaels Fear to Tread. The Longest Journey. A Room with a View, and Howards End: and of Lawrence's Sons and Lovers. The Rainbow. Women in Love. and Lady Chat ter lev' s Lover which are introduced in order of ivdate of publication. Rather than analyzing each novel separately, my plan divides the novels into groups and discusses them under certain headings which, I believe, will be more helpful in displaying the parallelism among them. As far as the method used in this study is concerned I would like to emphasize that there is no particular reference to either autobiographical or historical elements. The novels of both writers are taken as the main source providing us with necessary evidence for their arguments. From time to time, the quotations taken from these novels are supplemented with views of critics, particularly J. B. Beer, H.M.Daleski, M.Spilka, and L.Tr il 1 ing. Each chapter in this study is designed to answer certain questions which help the presentation of the whole debate. While Chapter I introduces the whole study, Chapter II explores why Forster and Lawrence are interested in the theme of love. In the first part of this chapter, their criticism of middle-class values which, they think, stifle man's natural impulses is revealed. The second part focuses on their common anxieties about the destructive effects of industrialization on man's inner self. This chapter also points out that both writers offer love as a solution to the opposition between private and public lives. Chapter III explains Forster's and Lawrence's definition of love and gives voice to theirexpectations from it. Moreover, it raises several questions; if love is seen as a solution and a means of happiness, then why are there characters who can avoid the pressures of external powers, but who fail in achieving love? Are middle-class values and industrialism the only factors obstructing man's development as a full self? Can man be also responsible for his own failure? The answers to these questions are elaborated and exemplified in Chapter IV. The first section of this chapter draws a distinction between what love is and what an illusion of love is. This section once more brings out Forster's and Lawrence's vision of love by displaying examples of relationships between man and woman which are contrary to their definition of ideal love. The second section of the same chapter gives an account of what will happen if the prerequisites for love, which these writers defend, are not followed while expanding the argument started in the first section. Chapter V is a comment on how Forster and Lawrence conclude their argument. This short chapter constitutes an important part of the whole study in the sense that it reflects the major difference between these novelists in their search for order and happiness through love. Finally Chapter VI gives a concluding remark of their understanding of love. vx