Kan bankası donörlerinde tekrarlayan sifiliz pozitifliğinin değerlendirilmesi
An evaluation of recurrent syphilis positivity in blood bank donors
- Tez No: 176478
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. Ö. ALPAY ÖZBEK, PROF. DR. Y. HAKAN ABACIOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Kan merkezlerinde güvenli kan transfüzyonu için sifiliz enfeksiyonunun uygun test yöntemiyle doğru ve hızlı olarak tanımlanabilmesi gerekmektedir. Kan merkezleri için önerilen algoritmalarda tarama testlerinde saptanan pozitifliklerin ileri inceleme yöntemleri ile doğrulanması önerilmektedir. Bu çalışmanın temel amacı, yöntem olarak CMIA teknolojisini kullanan ?Architect® Syphilis TP? testi için doğrulama testlerine olan gereksinimi ortadan kaldıran indeks S/Co değerini saptamaktır. İkincil amaçlar ise ?Architect® Syphilis TP? testi ile pozitif saptanan örneklerin RPR test sonuçlarının değerlendirilmesi ve referans yöntemde kullanılan treponemal antijenlere (TpN15, TpN17, TpN47 ve TmpA) verilen antikor yanıtlarının analizini yapmaktır. Elde edilen veriler doğrultusunda kan merkezlerinde ?Architect® Syphilis TP? testi ile sifiliz taraması için uygulanabilecek bir algoritma önerisi hazırlanmıştır.Çalışmada, 20.07.2006/10.11.2008 tarihleri arasında ?Architect® Syphilis TP? testiyle tekrarlayan pozitif bulunan toplam 177 serum örneğinde WB IgG/IgM ve RPR testleri çalışıldı. Sonuçlar ROC analizi ile değerlendirilerek indeks S/Co değeri belirlendi.ROC analizinde indeks olarak 7.19 S/Co değeri saptandı. Çalışma sonuçlarına göre, örneklerin 107'sinin (% 60.5) S/Co değerleri ?
Özet (Çeviri)
To ensure safe blood transfusion in blood centers, syphilis infection should be identified precisely and rapidly, using an appropriate test method. The recommended algorithms to be used in blood centers include the reconfirmation of the positivity detected via screening tests, using advanced diagnostic methods. The main goal of the present study is to determine the index S/Co value that eliminates the necessity of reconfirmation tests when ?Architect® Syphilis TP? test, which uses CMIA technology, is applied. The secondary goals of the study are the evaluation of the RPR test results of the samples detected as positive by the ?Architect® Syphilis TP? test, and the analysis of the antibody responses to the treponemal antigens (TpN15, TpN17, TpN47 and TmpA) used in the reference method. In the light of our findings, we have also set forth a diagnosis algorithm that is applicable for syphilis screening to be performed in blood centers using the ?Architect® Syphilis TP? test.In the present study, WB IgG/IgM and RPR tests were conducted for 177 serum samples detected as recurrent positive by the ?Architect® Syphilis TP? test between 20.07.2006 and 10.11.2008. The results were evaluated using ROC analysis and an index S/Co value was set.The index was determined as 7.19 S/Co by the ROC analysis. According to the results of the study, S/Co values of 107 samples (60.5%) were found to be lower than 7.19 (these samples constitute the ?