Beta talasemi majorlu çocuk ve adölesanlarda doku doppler yöntemiyle diyastolik işlevlerin değerlendirilmesi
Assessment of diastolic function using tissue doppler imaging in children and adolescents with beta-thalassemia major
  1. Tez No: 176488
  2. Yazar: TANER YAVUZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TÜRKAN ERTUĞRUL
  4. Tez Türü: Tıpta Yan Dal Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Kardiyolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Giriş: Demir aşırı birikimine ikincil gelişen kalp yetersizliği beta talasemi major hastalarında halen en sık ölüm nedenidir. Kalp demir birikiminin önceden tahmin edilememesi, ekokokardiyografi bulguları ve hastalık belirtilerinin geç ortaya çıkması nedeniyle genellikle kalp yetersizliği tanısı gecikmektedir. Doku Doppler kardiyak siklüs boyunca miyokard akım hızlarını ve intervalleri ölçme olanağı sunan yeni bir yöntemdir. Beta talasemi major hastalarında az sayıda doku Doppler çalışması yapılmıştır ve tartışmalı sonuçlar elde edilmiştir.Amaç: Bu çalışmada amacımız doku Doppler kullanarak aşikar kardiyomiyopati tablosu gelişmemiş beta talasemi majorlu hastaların, global ve bölgesel diyastolik işlevlerini analiz etmek ve bu verileri geleneksel Doppler verileri ile karşılaştırmaktır.Yöntem: 4 ile 20 yaş aralığında (ortalama: 10,7 ± 4,1 yıl) ve sol ventrikül sistolik işlevleri normal olan 61 beta talasemi major hastası ile yaş ve cinsiyet açısından hasta grubu ile uyumlu 52 kontrol olgusu çalışmaya alındı. Tüm hastalar düzenli kan transfüzyonu alıyordu ve hiç birinde kalp yetersizliği belirtisi izlenmedi. Kalbin sol ve sağ ventrikül serbest duvarı ile septumdan önce bazalden, sonra orta bölgelerden doku Doppler ile miyokard akım hızları ölçüldü.
Özet (Çeviri)
Background: Cardiac failure secondary to iron overload remains the commonest cause of death in patients with beta thalassemia major. Diagnosis is often delayed by unpredictability of cardiac iron deposition and late development of symptoms, and echocardiographic abnormalities. Tissue Doppler imaging (TDI) is a new technique that allows for the analysis of myocardial velocity and time intervals throughout the cardiac cycle. Few studies are available on the diastolic functions using TDI in beta-thalassemia major, and these have conflicting results.Objective: Our objective in this study was to analyze global and regional myocardial diastolic function in patients with beta-thalassemia major before development of overt cardiomyopathy using pulsed wave TDI, and compare data with standard Doppler echocardiography.Methods: The study included 61 patients, aged 10,7 ± 4,1 years, (4-20), with beta-thalassemia major with normal left ventricular function and 52 healthy control subjects, matched for age and sex. All patients were asymptomatic and were transfused regularly. By TDI, myocardial velocities were sampled continuously from base to middle in the RV and LV free wall, and the septum. The data compared with the data obtained with standard Doppler echocardiography.Results: Body surface area was significantly smaller in the patients than in the controls (1,0 ± 0,2 vs.