Beta talasemi majör tanılı pediatrik ve adolesan yaş grubundaki hastalarda eritrosit transfüzyonunun kan basıncına etkisinin yaşam içi kan basıncı izlemi ile değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of the erythrocyte transfusion on blood pressure with ambulatory blood pressure monitoring at pediatric and adolescent beta thalassemia major patients
  1. Tez No: 635315
  2. Yazar: MELİS AYDIN MUT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMİNE TÜRKKAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Amaç: Beta Talasemi Majör'lu çocuk ve adolesanlarda, tedavinin bir parçası olan düzenli kan transfüzyonlarının, hastanın hemodinamik sistemine etkileri konusunda çok kısıtlı sayıda araştırma mevcuttur. Yaşam içi kan basıncı izlemi (YİKBİ), gündüz-gece periyodlarında ve yaşam döngüsü içindeki değişimlere bağlı dalgalanmaların değerlendirildiği bir kan basıncı izlemi metodudur. Geleneksel yöntemlere karşı avantajları kardiyovasküler morbiditeyi ve hipertansiyona bağlı gelişecek komplikasyonları öngörebilmesi, beyaz önlük hipertansiyonunu ve maskeli hipertansiyonu saptamasıdır. Bu çalışmada Beta Talasemi Majör (BTM) tanısı ile takipli ve düzenli transfüzyon alan çocuk ve adolesan hastalarda, transfüzyon aldıkları gün YİKBİ yöntemi ile kan basıncını takip ederek, kan transfüzyonunun hemodinamik parametrelere etkisini araştırmayı amaçladık. Gereç ve yöntem: Bu çalışma 1/06/2020-1/07/2020 tarihleri arasında BTM tanısı ile izlenen hastalarda yapıldı. Çalışmaya 9 (%30)'u kız, 21 (%70)'i erkek olmak üzere toplam 30 hasta alındı. Çalışmaya katılmayı kabul eden takipli hastaların rutin eritrosit transfüzyon tedavilerini aldıkları günün sabahı oskültasyon yöntemiyle kan basınçları ölçüldü ve YİKBİ cihazı takıldı. Yaşam içi kan basıncı izlemi sırasında; transfüzyon başlama ve bitiş saatleri tarafımızca, uyuma ve uyanma saatleri ise aileler tarafından kaydedildi. Yaşam içi kan basıncı izlemi ile her hasta için ortalama sistolik kan basıncı, diyastolik kan basıncı, kalp atım hızı, ortalama arter basıncı değerleri hesaplandı. IBM SPSS Statistics 21 paket programında istatistiksel analizler yapıldı. P değeri için anlamlılık sınırı
Özet (Çeviri)
Aim: Regular blood transfusion therapy is a part of thalassemia major treatment strategy. There are very limited number of studies about the effects of regular blood transfusions on the hemodynamic system of the children and adolescents with Beta Thalassemia Major. Ambulatory blood pressure monitoring (ABPM) is a blood pressure monitoring method in which fluctuations due to changes in day-night periods and life cycle are evaluated. Its advantages over traditional methods are that it can predict cardiovascular morbidity and complications due to hypertension, and detects white coat hypertension and masked hypertension. In this study, we aimed to investigate the effect of blood transfusion on hemodynamic parameters by monitoring blood pressure with the ABPM method on the day of transfusion in children and adolescents with Beta Thalassemia Major (BTM) and receive regular transfusion. Material and Method: This study was performed in patients who were followed up with the diagnosis of BTM between 1/06/2020 and 1/07/2020. 9 (30%) female, 21 (70%) male, 30 patients in total were included in the study. On the morning of the day when the follow-up patients who accepted to participate in the study received their routine erythrocyte transfusion therapy, their blood pressure was measured by auscultation method and the ABPM device was placed. During ABPM; transfusion start and end times were recorded by us, and sleeping and waking times were recorded by the families. Average systolic blood pressure (SBP), diastolic blood pressure (DBP), heart rate (HR), mean arterial blood pressure (MAP) values were calculated for each patient with ABPM. Statistical analysis was performed in IBM SPSS Statistics 21 package program. The significance limit for the p value was accepted as