Megaloblastik anemili hastalarda eser element düzeylerinin araştırılması
Investigation of trace element levels in patient with megaloblastic anemia
- Tez No: 176492
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET FAİK ÖNER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Canlılar normal bir büyüme ve çeşitli biyolojik görevleri için vitaminler yanında eser elementlere de gereksinim duyarlar. İnsan ve hayvanlar için esansiyel elementler çinko, bakır, iyot, selenyum, demir, manganez, molibden ve kromdur. Enzimleri aktive eden, hücre içinde ve dışında pek çok olayda aktif roller alan bu elementlerin organizmadaki düzeyleri birbirine bağımlılık gösterir. Bu elementlerden yeterince almayı sağlayacak bir beslenme rejimi sağlıklı bir yaşam için büyük önem taşır. Çocuklarda megaloblastik anemi, büyüme ve gelişme geriliği, ciddi nörolojik hasar ve uzun dönem entelektüel bozukluklara neden olur. Megaloblastik anemilerin %95'inde neden, vitamin Bl2 ve¬ya folik asit eksikliğidir. Biz çalışmamızda özellikle en önemli etyolojik faktörleri alım yetersizliği olan megaloblastik anemi ve eser element düzeyleri arasında ilişikiyi göstermeye çalıştık.Çalışmaya alınan toplam 88 olgunun 32'si kontrol grubunu oluştururken 56'sında megaloblastik anemi bulunmakta idi. Megaloblastik anemi grubundaki olguların 28'i erkek, 28'i kızdı. Çalışmaya alınan olgular 0,5-16 yaşları arasında idi.Çalışmamız megaloblastik anemili hastalarda eser element düzeylerinin değerlendirildiği literatürdeki ilk çalışmadır ve çalışmamız sonucunda megaloblastik anemili hastaların eser element düzeyleri, kontrol grubu ile karşılaştırıldığında istatistiki olarak anlamlı bir fark bulunamamıştır. (p>0.05)
Özet (Çeviri)
The livings require trace elements as well as vitamins in various biological tasks and growing. The trace elements for human and anmials are zinc, copper, iodin, selenium, iron, manganese, molybdenum and chrome. The level of these elements which activate enzymes and had active roles in various events in intracellular and extracellular area shows the interpedence with eachother levels. To get enough of these nutrients in a diet is very important for a healthy life. In children, megaloblastic anemia cause growth and development retardation, severe neurological damage and long-term intellectual impairment. Vitamin B12 and folic acid deficiency is found to be as a real cause in 95% of megaloblastic anemia patients. In our study, we tried to evaluate the relationship between trace elements and megaloblastic anemia in which the most important factor is especially lack of purchasing. Of a total of 88 children which enrolled the study, 32 children was in control and 56 was in study group. In study group, 28 were male, 28 were female and all of the cases were between 0.5 and 16 years old. Our study which evaluate trace elements levels in megaloblastic anemia patients is the first in the litearure and we found no statistically significant difference between study and control group in terms of trace elenets levels (p>0.05)