Çeşitli hematolojik hastalıklarda eritrosit asit fosfataz aktivitesi tayini ve değerlendirilmesi
The Determination and evaluation of EACP activity in various hematologic diseases
- Tez No: 11088
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SUMRU TAŞMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hematoloji, Hematology
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
6. ÖZET Çatışmamızda serum EACP aktivitesi tayininin çeşitli hematolo jik hastalıklarda tanı değerini, serum total ACP ve hemolizat EACP aktivîtesi ile karşılaştırmalı olarak inceledik. Hematolojik hastalık olarak seçtiğimiz AML, ALL, KML, KLL ve demir eksikliği anemisi gruplarında serum total ACP, serum EACP ve hemo lizat EACP aktivi telerini normallerle karşılaştırdığımız zaman anlamlı bir artış bulamadık. Megaloblast ik anemi grubunda ise her üç parametre aktivi tesinde normallere nazaran anlamlı bir artış bulduk. AML ve KML için serum total ACP ve serum EACP aktivi teleri arasında iyi bir korelasyon olduğunu gözledik. ALL, KLL, demir eksikliği anemisi ve mega I ob lastik anemide ise serum total ACP ve serum EACP aktiviteleri arasında korelasyonun bozulduğunu gördük. Serum EACP ve hemolizat EACP aktiviteleri arasında ise iyi bir korelasyon gözledik. Serum EACP ve hemolizat EACP akt ivi telerinin, bu hastalık grup larında, aynı tanı değerine sahip olduğunu tesbit et tik. Fakat, hemolizat EACP aktivîtesi tayininin zor ve zaman alıcı bir metot olduğunu gözledik. Serum total ACP akt ivi tes in in de serum EACP akt ivi tes ini tam olarak yan sıtmadığını bulduk. Bu sebeplerden dolayı, hematolojik hastalıklarda serum EACP aktivîtesi tayinin.serum total ACP ve hemolizat EACP aktivite tayininden daha uygun olacağı sonucuna vardık.
Özet (Çeviri)
44 7. SUMMARY The Determination and Evaluation of EACP Activity In Various Hematologic Diseases In our study, we have compared the diagnostic value of the determination of serum EACP activity with serum total ACP and hemolysate EACP activities. We have studied these parameters in six different hematologic diseases, for that reason and we compared serum total ACP, serum EACP and hemolysate EACP activities in AML, ALL, KML, KLL and iron deficiency anemia with normal indivuduals, we couldn't find a significant increment between this activities. In megaloblastic anemia, conversly, we found a significant increment between them. In AML and KML, we have observed a good corelation between serum total ACP and serum EACP activities. On the other hand, we have also observed that the corelation between serum total ACP and serum EACP aktivities has broken down in ALL, KLL, iron deficiency anemia and megalo blastic anemia. We have determined a good corelation between serum and hemolysate EACP activities. The determination of EACP activity in hemolysate, which has same diagnostic value like serum EACP activity, is difficult and time sparing assay. Although serum total ACP activity doesn't specifically reflects the EACP activity. For these reasons, we have concluded that the determination of serum EACP activity will be more suitable method than the determination of serum total ACP and hemolysate EACP activities in hemotologic dis eases.