Vitamin B 12 eksikliği etyolojisinde Helicobacter Pylori'nin rolü
Role of helicobacter pylori in ethiology of vitamin B 12 deficiency
  1. Tez No: 60277
  2. Yazar: KÜRŞAD KAPTAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ATİLLA YALÇIN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Hematoloji, Hematology
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Hematoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 31
Özet
ÖZET Yetişkinlerde megaloblastic aneminin en sık nedeni VitBn ve/veya folat eksikliğidir. Hp önemli bir gastrik patojen ve dünyada en sık görülen bakteriyel enfeksiyonlardan birisidir. Bugün Hp kronik yüzeyel gastritin nedeni ve atrofik gastrite yol açan önemli bir faktör olarak saptanmıştır. VitB n eksikliğinin etyolojisinde diğer faktörlerin yanı sıra Hp enfeksiyonu ve neden olduğu gastrik patolojinin de rolü olabileceği düşünülmüştür. Çalışılmamız 421 VitB 12 eksikliği olgusunda gerçekleştirildi. Tüm olgulara gastroskopi ve gastrik patolojik inceleme yapıldı.241(%57,24) olguda Hp(+) olarak saptandı. Hp(+) olguların 77'sinde(%31,95) eradikasyon tedavisiyle anemi ve VitB 12 düzeyleri normale döndü. Sonuç olarak Hp, VitB^ eksikliği etyolojisinde tedavi edilebilir bir neden olarak görülmektedir. 26
Özet (Çeviri)
SUMMARY ROLE OF HELICOBACTER PYLORI IN ETfflOLOGY OF VITAMIN B12 DEFICIENCY The most common cause of megaloblastic anemia in the adult population is vitamin B12 and/or folic acid deficiency. Helicobacter pylori is the most common bacterial infection worl-wide and also is a well known gastric patogen. At present, the major cause of chronic superficial gastritis is Helicobacter pylori and it is considered to predispose chronic infammation progress to atrophic gastritis. It is a matter interest whether gastric histological changes caused by this bacterium may play a role in the ethiology of vitamin B12 deficiency. Therefore, we evaluated 421 patients with vitamin B12 deficiency based upon both endoscopic and histologic findings. Helicobacter pylori is detected in 241(57.24%) cases and eradication of Helicobacter pylori successfully improved serum vitamin B12 levels and anemia in 77(31.95%) infected subjects. We conclude that Helicobacter pylori seems to be a treatable causative agent in the ethiology of vitamin B12. 27