O2 yardımcı gazı kullanılarak CO2 lazerle kesme işlemi esnasında meydana gelen kimyasal olayların incelenmesi
- Tez No: 17661
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
Gaz laseri ile kesme mekanizmasının teorik bir modeli açıklanmıştır. Gaz jeti ile erimiş sıvı metal arasındaki etkileşim ile ilgili çalışmalar yapı Imıştır. Amaca uygun bir..*-:,,. ???-? f sınır tabaka tipi model olarak benimsenmiştir. Gaz jetinin kesme mekanizması üstündeki etkileri iki bolümde analiz edi İmiştirCmomentum ve kimyasal reaksiyon etki leri ). Çeşit 1 i kesme parametreleri arasındaki i 1 işki ler, jetin yalnızca momentum etkisi düşünülerek birinci bölümde çıkarı Imıştır. Sonraki bölüm buharlaşmış metal ile jetin soğutma etkisi ve erimiş sıvı metal ile gaz jeti arasındaki kimyasal reaksiyonlardan dolayı elde edilen kombine etkilerin incelenmesini kapsar. Bu bölüm erimiş sıvı metal üzerindeki gaz sınır tabakasının laminer veya türbülanslı olmasına göre kendi arasında ikiye ayrı Imıştır. Bu durumlardan herbiri için teorik analizler yapılmış ve neticeler ayrı ayrı bulunmuştur. Yapı lan teorik analiz geneli kapsar. (örneğin herhangi bir metal ve gaz için uygulanır).
Özet (Çeviri)
A theoretical model of the gasjet-laser cutting mechanism has been presented. Interaction studies between the gas jet and the molten liquid metal have been made. A boundary layer type fluid heating model has been adopted for the purpose. The effects of the gasjet on the cutting mechanism“ ”', have been analysed in two parts, i.e. the momentum and chemical reaction effects. In the f irst.'the relationships y between the various cutting parameters have been predicted by considering only the momentum effect of the jet. The next part consisted of studying the combined effects due to chemical reactions between the gasjet and the molten metal, the cooling effect of the jet and evaporation of metal. This again was split into two parts depending on whether the gas boundary layer over the molten metal is laminar or turbulent. Theoretical analyses have been presented for each of these two cases and the final effects have been predicted separately. The theoretical analysis made is perfectly general (i.e. applies for any metal and gas).