Tarla tesisi enjektör hattı vakum ihtiyacı, tasarımı ve uygulamaları
Vacuum requirement, design and applications on injector line of tarla facility
- Tez No: 467499
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER YAVAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Parçacık hızlandırıcılarında, parçacık demetinin ömrünü ve kalitesini arttırmak ve parçacık demetinin sorunsuz bir şekilde taşınabilmesi için demet hattının ileri yüksek vakum seviyesinde tutulması gerekmektedir. TARLA bir parçacık hızlandırıcı tesisi olup, enjektör hattı birinci süperiletken hızlandırıcı modülüne kadar kısımların tamamından oluşur. Bu tez çalışmasında yapılan vakum çalışmaları TARLA enjektör hattının vakum ihtiyaçları gözetilerek yapılmıştır. Vakum deney düzeneği için gerekli olan temiz oda TARLA ekibi tarafından kurulmuştur ve ISO-6 standardındadır. Kullanılan vakum kazanları ve flanşları CF tipindedir. İleri yüksek vakum kurulumunda ilk önce analitik hesaplama yapılmış ve iyon pompası için efektif pompalama hızı 35,4 l/s olarak bulunmuştur. Daha sonra Molflow+ simülasyon programı kullanılarak Monte Carlo yöntemiyle sistem üzerindeki basınç dağılımları hesaplanmış ve deneysel sonuçlar ile karşılaştırılmıştır. İleri yüksek vakum seviyesine çıkabilmek için üç farklı pompa kullanılmıştır. Bunlar sırası ile mekanik pompa (10+3-10-3 mbar), turbo moleküler pompa (10-3-10-6 mbar) ve iyon pompasıdır (
Özet (Çeviri)
In particle accelerators, to increase the lifetime and quality of particle beam and to transport the particle bunch smoothly, it is necessary to keep the beam line at the ultrahigh vacuum level. The TARLA is a particle accelerator facility, and the injector line consists entirely of parts up to the first superconductor accelerator module. Vacuum experiments in this thesis are carried out by considering the vacuum requirements of the TARLA injector line. The clean room required for the vacuum test setup has been established by the TARLA team and is in the ISO-6 standard. Vacuum chambers and flanges used are in CF type. In the ultrahigh vacuum setup, firstly, analytical calculation is performed and the effective pump speed for the ion pump has been found 35,4 l/s. Then the pressure distributions on the system has been calculated by Monte Carlo method using the Molflow+ simulation program and compared with the experimental results. Three different pumps are used to reach the ultrahigh vacuum level. These are mechanical pump (10+3-10-3 mbar), turbo molecular pump (10-3-10-6 mbar) and ion pump (