Balıkesir Gönen ve Kütahya Simav jeotermal ısıtma sistemlerinin karşılaştırılması
Comparison of Balıkesir Gönen and Kütahya Simav geothermal heating system
  1. Tez No: 176670
  2. Yazar: ÖZLEM MOLLAHÜSEYİNOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEMAL OKUYAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Makine Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Energy, Mechanical Engineering, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalısmada, Türkiye'nin ilk bölgesel jeotermal ısıtma sistemi olan Gönenjeotermal bölgesel ısıtma sistemi ile Simav jeotermal bölgesel ısıtma sistemlerikarsılastırılmıstır. Gönen ve Simav jeotermal ısıtma sistemlerinin kuyu sıcaklıkları,kuyu debileri, kaynak kapasiteleri ve çalısma verimleri karsılastırılarak önerilerortaya konmustur.Tez çalısmasının ilk bölümünde, tezin amacı ve kapsamı hakkında bilgiverilerek, daha önce yapılmıs çalısmalar ifade edilmistir.Tez çalısmasının ikinci bölümünde, enerji kavramı tanımlanıp, enerjiçesitlerinden özellikle yenilenebilir enerji kaynakları ve yenilenebilir enerjikaynaklarından jeotermal enerji hakkında bilgi verilmistir.Tez çalısmasının üçüncü bölümünde, jeotermal bölgesel ısıtma sistemlerihakkında bilgi verilmistir.Tez çalısmasının dördüncü bölümünde, Türkiye'nin ilk bölgesel jeotermalısıtma sistemi olan Gönen jeotermal bölgesel ısıtma sistemi hakkında bilgiverilmistir.Tez çalısmasının besinci bölümünde, Türkiye'nin ikinci bölgesel ısıtma sistemiolan Simav jeotermal bölgesel ısıtma sistemi hakkında bilgi verilmistir.Tez çalısmasının altıncı bölümünde, Gönen ve Simav jeotermal bölgesel ısıtmasistemlerinin karsılastırılması yapılmıstır.Tezin son bölümünde ise yapılan karsılastırma sonucu elde edilen verilere göreöneriler yapılmıstır.Sonuç olarak; Türkiye'nin ilk bölgesel jeotermal sistemi olan Gönen jeotermalbölgesel ısıtma sistemi ile Simav jeotermal bölgesel ısıtma sistemlerikarsılastırılarak, her iki sistemin daha verimli çalısmaları için gerekli çözüm önerileriifade edilmistir.ANAHTAR SÖZCÜKLER: yenilenebilir enerji / jeotermal enerji / bölgeselısıtma sistemi / Gönen / Simav.
Özet (Çeviri)
In this study, Gonen geothermal district heating system, the first geothermalheating system in Turkey, and Simav geothermal district heating system werecompared.Some recommendations were made after the comparison of the temperaturesand flow rates of wells, supply capacities and working efficiencies.In the first part of the thesis, it is given information about the purpose of thestudy, the scope of the thesis and reviewed previous literatures.In the second part of the thesis, the concept of energy was defined, and it wasgiven information about the energy types, especially renewable energies andgeothermal energy.In the third part of the thesis, it was given information about geothermal districtheating systems.In the fourth part of the thesis, it was given information about Gonen geothermaldistrict heating system which is the first geothermal district heating system inTurkey.In the fifth part of the thesis, it was given information about Simav geothermaldistrict heating system.In the sixth part of the thesis, it was made a comparison of Gonen geothermaldistrict heating system and Simav geothermal district heating system.In the last part of the thesis, it was given information about the findings ofcomparison.As a result, comparing Gonen geothermal district heating system and Simavgeothermal district heating system, some recommendations were made for the twosystems to work more effectively.KEY WORDS: Renewable energy / geothermal energy / district heating system/ Gonen / Simav.