Robot ile mozaik dizme otomasyonu
Mosaic patterning automation with robot
- Tez No: 176671
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ ORAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Mozaik sanatı; günümüzden 8000 yıl kadar önce ortaya çıkmıs olmasına ve günümüzde hala büyük bir ragbet görmesine ragmen, araç ve malzemelerin gelismesi dısında mozaik yapımında kullanılan teknik degismemis ve hep el ile icra edile gelmistir. Tez çalısmasında; mozaik desenlerinin, el ile dizilisi yerine gelistirilen bir yazılım vasıtasıyla kontrol edilen dört serbestlik dereceli bir kartezyen robot tarafından dizilmesi gerçeklestirilmistir. Tez çalısmasının birinci asamasında; mozaik sanatının tarihsel gelisimi ve geçmisten bugüne mozaik yapımı hakkında bilgi verilmistir. Mozaik dizme otomasyonu konusunda yapılan çalısmalar belirtilmis, çalısmanın amacı ifade edilmistir. kinci asamada; mermer tasların dizilmesinde kullanılacak olan dört serbestlik dereceli kartezyen robotun tasarlanması ve imal edilmesi hakkında bilgi verilmistir. Robotun mekanik ve elektronik donanımını olusturan kısımlar ele alınmıs ve incelenmistir. Üçüncü asamada; mozaik dizme otomasyonu için gelistirilen algoritma açıklanmıstır. Bu yazılım ile; herhangi bir BDT (Bilgisayar Destekli Tasarım) programında çizilen mozaik deseninin yorumlanarak desen içerisindeki tüm mermer parçalarının geometrik özellikleri elde edilmis ve bu veriler kullanılarak mermer tasların belirli bir noktadan alınarak deseni içindeki koordinatlarına yerlestirilmesi gerçeklestirilmistir. Dördüncü asamada; deneysel olarak SolidWorks BDT programında çizilen ve dxf formatında kaydedilen çesitli mozaik desenlerinin imal edilen robot tarafından dizilmesi gerçeklestirilmistir. ANAHTAR KELMELER :Robot/Kartezyen Robot/Mozaik/Otomasyon
Özet (Çeviri)
The art of mosaic arised 8000 years ago. Despite all those years and all the attention it has received, mosaic patterning is still being carried out manually and mosaic patterning processes have never been changed except the tool and material development. In this thesis, instead of patterning manually, mosaic patterning automation is achieved by a four degrees of freedom cartesian robot. In the first part of the thesis; history of the mosaic art and the mosaic patterning processes are described. The studies about the mosaic patterning automation are defined and also the aim of this thesis is expressed. In the second part; a cartesian robot with a four degrees of freedom is designed and manufactured for mosaic patterning automation. The mechanical and electronic components of the robot are represented. In the third part, the algorithm which is developed for mosaic patterning and the control of robot, is described. The control software interprets a pattern file prepared using an existing 2D CAD package and computes the locations of the pieces of the pattern and guides the robotic arm. In the fourth part; experimental applications for several mosaic patterns that are designed using SolidWorks CAD software and saved in ?.dxf? format, are carried out by the robot. KEYWORDS: Robot / Cartesian Robot/ Mosaic / Automation