Parazitoit Pimpla turionellae (L.) (Hymenoptera;Ichneumonidae) omurgalı hormonları
Vertebrate type hormones of parazitoid Pimpla turionellae (L.) (Hymenoptera;Ichneumonidae)
  1. Tez No: 176680
  2. Yazar: DENİZ MERAM
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FEVZİ UÇKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
diobiont, soliter ve pup endoparazitoiti Pimpla turionellae (L.) (Hymenoptera: Ichneumonidae), konak tür Büyük Balmumu Güvesi, Galleria mellonella L. (Lepidoptera: Pyralidae) üzerinde, 25±2 0C sıcaklık, % 60±5 bagıl nem ve 12:12 (Aydınlık: Karanlık) fotoperiyot uygulanan laboratuar sartlarında yetistirildi. G. mellonella erken evre larva, son evre larva ve pupunda, P. turionellae'da ise cinsiyete baglı olarak ergin evrenin erken ve geç dönemlerinde yapılan immünoanalizde omurgalı hormonları tespit edildi G. mellonella'da erken evre larva, son evre larva ve pupta testosteron, folikül uyarıcı hormon ve progesteron varlıgı belirlendi ancak östrojen ve tiroksin hormonları tespit edilemedi. Pup evresinde folikül uyarıcı hormon düzeyinde ortaya çıkan farklılık larval döneme göre istatistiksel olarak önemliydi. Erken evre larvada belirlenen testosteron düzeyinde diger evrelere göre anlamlı farklılık varken progesteron düzeylerinde önemli bir farklılık görülmedi. Parazitoit tür P. turionellae erginlerinin genç ve yaslı disi ve erkek bireylerinde testosteron, folikül uyarıcı hormon ve progesteron varlıgı tespit edildi ancak östojen ve tiroksin varlıgı gösterilemedi. Parazitlemenin G. mellonella pupu omurgalı hormonları üzerine etkilerinin arastırıldıgı bizim çalısmalarımızda ise, parazitlemeyi takiben 2, 6 ve 24 saatlik periyotlarda folikül uyarıcı hormon ve testosteron seviyelerinde kontrol grubuna göre anlamlı bir degisim gözlenmedi. Kontrol grubunda progesteron seviyesi 0,71 ng/ml olarak tespit edilirken, parazitlemeyi takiben G. mellonella pupunda progesteron bulunmadı. Omurgalı ve omurgasızlar için ortak olan hormonların tanımlanması, bu maddelerin böceklerdeki fizyolojik rolü ve metabolizmasının aydınlatılmasında ve karsılastırmalı endokrinolojide yarar saglayacaktır. ANAHTAR SÖZCÜKLER : Pimpla turionellae/ Galleria mellonella/ omurgalı hormonları / testosteron / progesteron / Folikül uyarıcı hormon / östrojen / tiroksin (T4)
Özet (Çeviri)
Idiobiont, solitary, and pupal endoparasitoid Pimpla turionellae (L.) (Hymenoptera: Ichneumonidae) were reared on greater wax moth, Galleria mellonella L. (Lepidoptera: Pyralidae) under a photoperiod of 12:12h (Light: Dark) at 25±2 0C and % 60±5 relative humidity. Vertebrate type hormone was found in instar, last instar, and pupae of G. mellonella, and in younger and older adults of P. turinellae depending on sex by immunoanalysis. In prelarvae, postlarvae and pupae of G. mellonela, testosterone hormone, folliclestimulating hormone (FSH) and progesterone hormone were found, but estradiol and thyroxin (3,5,3',5'-L-tetraiodothyronine, T4) were not found. The differentiation found in folliclestimulating hormone (FSH) level in pupae phase was statistically more significant than larvae phase. Testosterone hormone levels found in prelarvae stage were significantly different than other stages, but no significant difference was observed in progesterone hormone levels. Testosterone hormone, follicle-stimulating hormone (FSH) and progesterone hormone were found in both older and younger females and male parasitoids of P. turionellae but estradiol and thyroxine weren?t found. In our studies that investigated the effects of parasitization on G. mellonella pupae vertebrate hormones, following parasitization, no significant difference was observed in follicle-stimulating hormone and testosterone hormone levels as compared with the control group after 2h, 6h and 24h periods. While the progesterone level in the control group was determined as 0.71ng/ml, no progesterone hormone was found in G. mellonella pupae following parasitization. The definition of common hormones in vertebrate and invertebrate will be beneficial in determination of physiological roles of these substances on insects and their metabolisms, and in comparative endocrinology. KEY WORDS: Pimpla turionellae / Galleria mellonella / vertebrate type hormone / testosterone / progesterone / follicle-stimulating hormone (FSH)/ estradiol / thyroxine (T4)