Bazı gerilimli halkalı allenlerin titreşim frekanslarının hesapsal yöntemler ile incelenmesi
The vibrational frequencies of strained cyclic allenes investigated by computational methods
- Tez No: 176681
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AKIN AZİZOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Gerilimli halkalı allenler, son yıllarda organik ve hesapsal kimyacıların oldukça çok ilgisini çekmektedir. Gerilimli halkalı allenlerin sentezi ve yakalanması oldukça zordur.. Bu nedenle, halkalı allenler hakkındaki bilgilerimiz yapılan deneysel çalımaların yanında, son yıllarda gelimekte olan hesapsal metodların sonuçlarına da dayanmaktadır. Çalıılacak moleküllerin geometrileri, Gauss View 3.0 adlı bilgisayar programının yardımıyla hazırlanmıtır. Teorik hesaplamalar, GAUSSIAN03W programı kullanılarak yapılmıtır. lk aamada, DFT, ab-initio ve semiempirik metodların verdikleri sonuçlar, deneysel sonuçlarla karılatırıldı. Özellikle, B3PW91/cc-pVTZ metodunun, hem geometrik verileri hem de titreim frekansı verileri, deneysel sonuçlarla uygunluk içinde olduu bulunmutur. HF/6-311+G(d,p) metodunun ise, yalnız geometrik verilerinin deneysel verilerle uygun olduu bulunmutur. Daha sonra, 1,2-siklobütadien, 1,2-siklopentadien, 1,2-siklohegzadien, 1,2- sikloheptadien, 1,2-siklooktadien, 1,2-siklononadien halkalı allenlerinin titreim frekansları, B3PW91/cc-pVTZ metodu ile hesaplandı. Özellikle, bu bileikler için, C=C=C simetrik gerilmesi titreim frekans deerleri sırasıyla; 1322, 1436, 1434, 1441, 1449, 1452 cm-1 olarak bulunmutur. Bu deerler incelendiinde, allenin bulunduu halkanın büyüklüü arttıkça, C=C=C simetrik gerilmesi titreim frekansı arttıı tespit edilmitir. ANAHTAR SÖZCÜKLER: Allen / Gerilim / Reaktif Ara Ürün / Hesapsal Organik Kimya / DFT / HF / Ab-initio / Semiempirik metotlar / IR spektroskopisi
Özet (Çeviri)
Recently, strained cyclic allenes have been received considerable interest by organic and computational chemists. Their synthesis and trapping is quite difficult. Due to that, our knowledge about the cyclic allenes are based on the results of computational methods developed in recent years besides the experimental studies. The geometries of studied molecules were prepared by Gauss View 3.0 computer program. The theoretical calculations have been done by using GAUSSIAN03W computer program. At start, the results of DFT, ab-initio and semiempirical methods were compared with the experimental results. Especially, it was found that both geometrical results and vibrational results given by B3PW91/cc-pVTZ method are consistent with the experimental results, whereas the only geometrical results given by HF/6-311+G(d,p) are consistent with the experimental ones. Later, the vibrational frequencies of 1,2-cyclobutadien, 1,2-cyclopentadien, 1,2-cyclohexadien, 1,2-cycloheptadien, 1,2-cyclooctadien, 1,2-cyclononadien cyclic allenes were calculated by using B3PW91/cc-pVTZ methods. Especially, the values of C=C=C symmetrical strecthing frequencies for these molecules were found to be 1322, 1436, 1434, 1441, 1449, 1452 cm-1, respectively. When examined these values, the value of C=C=C symmetrical strecting vibrational frequency increases as the ring size incorporated by the allene unit increases. KEYWORDS: Allene / Strain / Reactive Intermediate / Computational Organic Chemistry / DFT / HF / Ab-initio / Semiemprical Methods / IR spectroscopy