Orobanche ramosa L.'nın tütün fidelerinin gelişmesine etkisi
  1. Tez No: 3493
  2. Yazar: NEŞE BAŞARAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÜLKÜ EMİROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1988
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 28
Özet
- 21 - ÖZET Orobanche ramosa L., tütün ve diğer bazx bitkilere musal- lat olan bir çiçekli parazit bitki türüdür. Bu parazitin, fide dönemindeki tütüne etkisini ortaya koy mak için, duyarlı bir tütün çeşidi olan Ege 64 materyal olarak kullanılmıştır^» Deneme tesadüf parselleri desenine göre yürü tülmüş ve 65 x 40 x 15 cm ölçülerindeki üç kasa, tekerrürler için kullanılmıştır. Her parsel, dört ocak ihtiva eden birer sıradan oluşmuştur. Her ocağa yirmi tütün tohumu ile birlikte değişen miktarlarda O. ramosa tohumu ekilmiştir. Buna gore de neme variyantları : 20 tütün tohumu (kontrol) 20 tütün tohumu * 20 mgr 0. ramosa tohumu 20 tütün tohumu * 40 mgr 0. ramosa tohumu 20 tütün tohumu ?.? 60 mgr 0. ramosa tohumu dur. Deneme sera koşullarında 98 gün sürmüş ve günlük gözlem ler yapılmıştır. Orobanche sürgünleri görülmemiş, ancak, de neme sonunda fideler söküldüğünde, tütün fidelerinin köklerin de bazı küçük Orobanche tüberkülleri gözlenmiştir. Orobanche t tütün tohumlarının çimlenmesi ve fide sayıları nı etkilememiştir. Fakat, her nekadar farklılıklar önemli çıkmamış ise de, parazitli bitkilerin kontrollerden daha kısa olduğu ve parazitin fide başına yaprak sayısında bir düşmeye sebep olduğu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
- 22 - SUMMARY Qrobanche ramosa L. is a Parasitic flowering plant species that infest tobacco and some other plants. In order to reveal the effect of that parasite on tobacco at the seedling stage a susceptible tobacco culti- var Ege 64 was used as material. The experiment was conducted in randomized plot design and three cases (65x40x15 cm) were used for threee replications. Each plot was consisted of one row, containing four pocket groupings. Twenty tobacco seeds were sown per pocket together with different rates of 0. ramosa seeds. Thus the experi mental factors were : 20 tobacco seeds (control) 20“ «+ 20 mgr 0. ramosa seeds 20 ”“ * 40 mgr ”“ ”20“ ”+ 60 mgr“ n ”The experiment lasted 98 days under greenhouse condi tions, and daily observations were performed. Qrobanche stems were not observed, but when and of the seedlings were pulled out at the and of the experiment, some small tubercules of Qrobanche were present on the roots of tobacco seedlings. Qrobanche did not affect on the germination of tobacco seeds and the number of seedlings. But, although the diffe rences were not significont, infected seedlings were obser ved to be shorter than the controls and the parasite caused a reduction in the number of leaves per seedling.