Bilgisayar destekli mimari tasarım sistemlerinden bir hacim akustiği analiz yazılımına IFCXML ile veri aktarımı
Interoperability between computer aided architectural design environments and a room acoustics analysis application using IFCXML
- Tez No: 176685
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MUSTAFA EMRE İLAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Mimarlık, Science and Technology, Architecture
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bilgisayar ve iletişim teknolojilerindeki gelişmelerin paralelinde ?birlikte işlerlik? kavramı yapım sektöründe kullanılan bilgisayar destekli sistemlerin geliştirilmesine yönelik çalışmaların odak noktası olmuştur. Bilgisayar destekli sistemler arasında birlikte işlerlik kavramının gerçekleştirilmesinde veri tanımlama standartlarının önemli bir rolü vardır. Sunulan bu çalışma kapsamında birlikte işlerliği sağlamaya yönelik geliştirilen IFC standardı ile uyumlu bilgisayar destekli tasarım (BDT) programlarından, bir hacim akustiği analiz aracı olan ESTARA'ya otomatik veri transferi gerçekleştiren bir yazılım geliştirilmiştir. ESTARA öğrencilerin tasarım kararlarıyla hacim akustiği göstergeleri arasındaki etkileşimleri kavramaları için, parametrik analiz çalışmalarını destekleyecek bir araç olarak Balıkesir Üniversitesi'nde geliştirilmektedir. Bu çalışma kapsamında geliştirilen yazılım ile ESTARA için gereken bilgilerin öğrencilerin tasarımlarını oluşturdukları BDT ortamından ifcXML dosyası olarak alınması sağlanmıştır. Bu sayede ESTARA'nın üç boyutlu veri girişi için arayüz ihtiyacı ortadan kalkarken öğrencilerin tanımaları gereken arayüz basitleşmiş ve hacim akustiği konularına odaklanmaları kolaylaşmıştır. Bu çalışmayla IFC platformunun, özellikle ifcXML ve Java ile ufak projelerde birlikte işlerliğin sağlanmasında kullanılabilirliğini ortaya koymak amaçlanmıştır. ANAHTAR SÖZCÜKLER: Birlikte İşlerlik / IFC / ifcXML / Veri Transferi.
Özet (Çeviri)
The interoperability concept in parallel with the developments in computer and communication technologies has become a focus for the studies directed to the development of computer aided systems in architecture, engineering, and construction (AEC) sector. Data description standards have a major role in achieving the desired level of interoperability among computer aided systems. Within the context of this study, interoperability based on the ifcXML standard is explored. Software was developed enabling data transfer from an IFC compliant computer aided architectural design tool to ESTARA (Educational Simulation Tool for Architectural Room Acoustics), a room acoustics analysis tool under development at Balıkesir University. ESTARA aims to provide students with a better understanding of the interactions between room acoustics indicators and design variables by supporting parametric studies. By means of the software developed for this thesis, the required design description for ESTARA is imported from a CAAD environment students are familiar with in the form of an ifcXML file. This makes a graphical user interface for three dimensional input unnecessary for ESTARA and helps students focus more on room acoustics concepts by simplifying the tool. The study seeks to provide information on the workability of the IFC platform especially in smaller development projects, specifically through ifcXML and Java. KEYWORDS: Interoperability / IFC / ifcXML / Data Transfer.