Yapılandırmacılığa dayalı öğretimin ilköğretim 7. sınıf sıvıların kaldırma kuvveti konusunda öğrencilerin başarılarına etkisi
The effect of constructive teaching approach on seventh grade primary school students? science achievement in the subject of buoyancy force
  1. Tez No: 176684
  2. Yazar: GÜLŞAH YAVUZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NEŞET DEMİRCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu arastırmanın amacı, sıvıların kaldırma kuvveti konusunun Yapılandırmacı Ögrenme Kuramına göre ögretimi sonucunda ilkögretim yedinci sınıf ögrencilerinin Fen Bilgisi dersindeki bu konuya ait basarıları üzerindeki etkilerini inceleyip, geleneksel ögretim yöntemi ile karsılastırmaktır. Bu arastırma, Balıkesir merkez ve Kepsut ilçesinden toplam 4 devlet okulunda, 229 ilkögretim yedinci sınıf ögrencisiyle 2005/2006 ögretim yılı bahar sömestrinde gerçeklestirilmistir. Arastırmada kontrol gruplu ön test-son test yarı deneysel arastırma modeli kullanılmıstır. Deney gruplarında yapılandırmacı ögretim yöntemine uygun olarak hazırlanmıs ders planları ile, kontrol grubunda ise geleneksel ögretim yöntemine uygun olarak dersler islenmistir. Deney ve kontrol gruplarına Sıvıların Kaldırma Kuvveti Kavram Testi ve Fen Bilgisi Tutum ölçegi ön test-son test olarak uygulanmıstır. Ayrıca, deney grubuna ögretim sonrası yapısalcı sınıf ortamı ölçegi ile ögrencilerin kendi ögrenmelerini degerlendirme ölçegi uygulanmıstır. Testlerden elde edilen veriler betimleme istatistikleri ve tek faktörlü varyans analizi (ANOVA) kullanılarak analiz edilip degerlendirilmistir. Arastırmada elde edilen sonuçlara göre, Yapılandırmacı ögretim yöntemine uygun ögrenim gören ögrencilerin geleneksel ögretim yöntemine göre Sıvıların Kaldırma Kuvveti konusunda istatistiksel olarak daha basarılı oldukları bulunmustur. Ayrıca, yapılandırmacı ögretim yöntemine göre ögretim gören ögrencilerin fen bilgisi dersine karsı olan tutumlarına ait ortalama puanları diger gruba oranla daha pozitif çıkmasına ragmen, bu fark gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı bulunamamıstır. ANAHTAR SÖZCÜKLER: Yapılandırmacı Ögrenme Kuramı, Fen Bilgisi, Sıvıların Kaldırma Kuvveti, 7.Sınıf lkögretim Ögrencileri
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to determine an effect of Constructive Teaching Approach on seventh grade primary school student?s science achievement on the subject of Buoyancy Force and compare this result to traditional teaching method. This study was conducted in four different primary public schools with 229 seventh grade students from the city of Balıkesir and district of Kepsut in the spring semester of 2005/2006 educational years. Pretest ? posttest control group qusiexperimental design was used in the study. Students in experimental groups were exposed to the Constructive Teaching methods. In control groups, traditional teaching method was used. Buoyancy Force Concept test and Science Attitude Survey were administered as pretest to both experimental and control groups. After the treatment, all students were post-tested with the same tests used in the pretest. In addition to this, constructivist class environments survey and students assessment of their own learning survey were administered to only experimental groups. The data obtain in the study were analyzed using by analyses of variance (ANOVA) methods and descriptive statistics. According to analyzed results, it is concluded that Constructive Teaching Approach was more effective than traditional teaching method with respect to Buoyancy Force Concept Test percent scores. In addition to this result, it is found out that the constructivist teaching approach helped students getting more positive attitudes toward science course when compare to traditional groups; however, this difference was not statistically significant. KEY WORDS: Constructivist Teaching, Science Education, Buoyancy Force, Seventh Grade Primary School Students