Futbol sahalarının sulanması ve İstanbul'daki futbol sahalarının sulama ve drenajının irdelenmesi
Irrigation of the football fields and investigating the irrigation and drainage of the football fields in Istanbul
  1. Tez No: 176697
  2. Yazar: ABDULLAH İLKER ESİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN E. ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
?Futbol Sahalarının Sulanması ve stanbul'daki Futbol Sahalarının Sulama ve Drenajının rdelenmesi? konulu bu arastırma ile stanbul'daki Atatürk Olimpiyat Stadı, Ali Sami Yen Stadı, Besiktas nönü Stadı ve Fenerbahçe Sükrü Saraçoglu Stadındaki futbol sahalarının sulama ve drenaj yöntemleri incelenmistir. Anılan futbol sahalarındaki sulama sistemleri es dagılım, eslenik yagmurlama, baslık örtüsme oranı ve depo kapasitesi; drenaj sistemleri infiltrasyon hızı bakımından incelenmistir. Sulama sistemleri için, Christiansen es dagılım katsayısı ile dagılım türdesligi katsayıları hesaplanmıs, baslık aralıkları analiz edilerek es dagılım belirlenmistir. Drenaj sistemleri için, infiltrasyon hızı, çift silindirli infiltrometre kullanılarak ölçülmüstür. Elde edilen veriler ve sonuçlar mevcut sulama ve drenaj standartlarıyla karsılastırılmıstır. Arastırma sonuçlarına göre, Atatürk Olimpiyat Stadı, Ali Sami Yen Stadı, Besiktas nönü Stadı ve Fenerbahçe Sükrü Saraçoglu Stadındaki futbol sahaları düsük CU ve DU degerleri ve baslık örtme oranlarına sahiptir. Sadece Atatürk Olimpiyat Stadı futbol sahasının inifltrasyon hızının standartlara göre yeterli oldugu belirlenmistir. Mevcut sulama ve drenaj sorunlarının giderilmesi için önerilerde bulunulmustur
Özet (Çeviri)
In this research, irrigation and drainage methods of football stadiums in stanbul, Atatürk Olympic, Ali Sami Yen, Besiktas nönü and Fenerbahçe Sükrü Saraçoglu, were investigated. In particular, irrigation systems of those fields were investigated in terms of distribution uniformity, matched precipitation, sprinkler coverage rate and irrigation water tank capacity; whereas drainage systems of them were investigated based on infiltration rate. For irrigation systems, Christiansen Uniformity and Distribution Uniformity coefficients were calculated and head spaces analysed to determine uniform distribution. For drainage systems, infiltration rate was measured by using a double ring infiltrometer. Data collected was analysed and the results were compared with existing irrigation and drainage standarts. As a result, football fields of Atatürk Olympic, Ali Sami Yen, Besiktas nönü and Fenerbahçe Sükrü Saraçoglu Stadiums have smaller CU and DU values and coverage rates than existing standards. Only football field of Atatürk Olympic Stadium has adequate infiltration rate comparing with existing standards. Then, some recommendations are made to eliminate existing irrigation and drainage problems.