Sapanca ve İznik göllerinin Ostrakod (Crustacea) faunası ve zoocoğrafik dağılımı
The Ostracoda (Crustacea) fauna and zoogeographical distributions of lakes Sapanca and İznik
- Tez No: 28220
- Danışmanlar: PROF. DR. DİNÇER GÜLEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
III ÖZ SAPANCA VE ÎZNÎK GÖLLERİNİN OSTRAKOD (CRUSTACEA) FAUNASI VE ZOOCO?RAFÎK DA?ILIMI Bu çalışma Sapanca ve İznik gölünde ilkbahar, yaz, sonbahar ve kış aylarında gerçekleştirilmiştir. 52 istasyondan toplanan materyal değerlendirilmiş ve 19 cinse ait 34 tür saptanmış ve sınıflandırması yapılmıştır. Bu sınıflandırmanın sonucunda, Ilyocypris biplicata, Ilyocpris gibba, Ilyocypris bradyi, Ilyocypris decipiens, Ilyocypris inermis, Candona neglecta, Candona marchica, Candona crispata, Candona vavrai, Candona fabaeformis, Candona angulata, Candonopsts klngsleii, Cyclocypris ovum, Physocypria kraepelini, Cypria ophtalmica, Cypris pubera, Cypris bispinosa, Eucypris virens, Eucypris lutaria, Eucypris zenkeri, Eucypris lilljeborgi, Dolerocypris sinensis, Cyprinotus inaequivalvis, Cyprinotus salinus, Heterocypris incongruens, Herpetocypris chevreuxi, Ilyodromus olivaceus, Cypridopsis vidua, Potamocypris villosa, Potamocypris wolfi, Darwinula stevensoni, Limnocythere inopinata, Tyrrhenocy there amnicola ve Loxoconchissa immodulata türleri saptanmıştır. Bu türlerden Candona marchica, Candona crispata, Candona vavrai, Candona fabaeformis, Candona angulata, Physocypria kraepelini, Tyrrhenocythere amnicola ve Loxoconchissa immodulata Türkiye Ostrakod faunası için yeni kayıttır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT THE OSTRACODA (CRUSTACEA) FAUNA AND ZOOGEOGRAPHICAL DISTRIBUTIONS OF LAKES SAPANCA AND LZNÎK This study has been performed in the lake Sapanca and îznik, during spring, summer, autumm and winter months. The materials collected from 52 stations have been studied and 34 species belonging to 19 genera have been determined and classified. The results are as the following: Ilyocypris biplicata, Ilyocypris gibba, Ilyocypris bradyi, Ilyocpris decipiens, Ilyocypris inermis, Candona neglecta, Candona marchica, Candona crispata, Candona vavrai, Candona fabaeformls, Candona angulata, Candonopsis kingsleii, Cyclocypris ovum, PHysocypria kraepelini, Cypria ophtalmica, Cypris pubera, Cypris bispinosa, Eucypris virens, Eucypris lutaria, Eucypris zenkeri, Eucypris lilljeborgi, Dolerocypris sinensis, Cyprinotus inaequivalvis, Cyprinotus salihus, Heterocypris incongruens, Herpetocypris chevreuxi, Ilyodromus olivaceus, Cypridopsis vidua, Potamocypris villosa, Potamocypris wolfi, Darwinula stevensoni, Limnocythere inopinata, Tyrrhenocythere amnicola and Loxoconchissa immodulaia. Of these species, Candona marchica, Candona crispata, Candona vavrai, Candona fabaeformis, Candona angulata, Physocypria kraepelini, Tyrrhenocythere amnicola and Loxoconchissa immodulata have been recorded for the first time for Ostracoda fauna of Turkey.