A case study in weather pattern searching using a spatial data warehouse model
Mekansal veri ambar modeli kullanarak hava desen araştırması
  1. Tez No: 176708
  2. Yazar: ÇAĞLAR KÖYLÜ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZUHAL AKYÜREK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeodezi ve Coğrafi Bilgi Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Çok boyutlu, kümelenmiş ve özetlenmiş verilere erişim, görselleştirme ve analizamacıyla veri ambarı ve Çevrimiçi Analitik İşleme (OLAP) teknolojilerikullanılmaktadır. Bu verilerin büyük kısmı mekansal bileşen içermektedir. Busebeple, tüm bu mekansal bileşenler taşıdıkları değerli bilgiler gereği mekansal karardestek sistemlerinin inceleme ve analiz safhalarında kullanılmalıdır. Öte yandan,Coğrafi Bilgi Sistemleri (CBS) mekansal olguların analizi için çok çeşitli araçlarsunmaktadır ve bu yüzden karar destek sistemlerinin analiz safhalarında yer almalıdır.Bu bakımdan, bu çalışma çok boyutlu verilerin mekan uzamsal inceleme ve analizinigerçekleştirecek mekansal etkinlik kazandırılmış veri ambarı mimarisini nasılkurulabileceği ile ilgili soruna cevaplar aramayı amaçlamaktadır. Dolayısıyla, buçalışmada OLAP ve CBS kavramları tümleşik biçimde, her iki sistemin de etkinyönlerinden azami derecede faydalanma amacıyla mekansal veri ambarı modelioluşturularak sentezlenir. Bu bağlamda, sentezin bir sonucu olarak çok boyutlumekan uzamsal bir veri modeli önerilmektedir. Bu model mekansal, mekansalolmayan ve zamansal verilerin bütünleştirme sorununa çözüm önermekte vemekansal veri inceleme ve analiz safhalarının kolaylaştırılmasını sağlamaktadır.Model, hava desen araştırması üzerine yapılan örnek bir çalışma iledeğerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
Data warehousing and Online Analytical Processing (OLAP) technology has beenused to access, visualize and analyze multidimensional, aggregated, and summarizeddata. Large part of data contains spatial components. Thus, these spatial componentsconvey valuable information and must be included in exploration and analysis phasesof a spatial decision support system (SDSS). On the other hand, GeographicInformation Systems (GISs) provide a wide range of tools to analyze spatialphenomena and therefore must be included in the analysis phases of a decisionsupport system (DSS). In this regard, this study aims to search for answers to theproblem how to design a spatially enabled data warehouse architecture in order tosupport spatio-temporal data analysis and exploration of multidimensional data.Consequently, in this study, the concepts of OLAP and GISs are synthesized in anintegrated fashion to maximize the benefits generated from the strengths of bothsystems by building a spatial data warehouse model. In this context, amultidimensional spatio-temporal data model is proposed as a result of this synthesis.This model addresses the integration problem of spatial, non-spatial and temporaldata and facilitates spatial data exploration and analysis. The model is evaluated byimplementing a case study in weather pattern searching.