Transformation of the arcades in Beyoğlu
Bayoğlu pasajlarının dönüşümü
- Tez No: 176720
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BAYKAN GÜNAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
Bu tez Beyoğlu'nda yer alan 19. yy pasajlarına ilişkin bir çalışmadır. Amaç; Beyoğlu'nda yer alan pasajların ve içinde bulundukları kentsel çevrenin, oluşum ve dönüşüm süreçleri içerisinde birbirleriyle kurdukları ilişkiyi keşfetmek ve pasajların İstanbul'un dönüşüm ve yeniden merkezileşme süreçlerine yapabilecekleri olası katkıları ortaya koymaktır.Oluşum ve dönüşüm süreçlerini anlayabilmek için sosyo-ekonomik ve politik koşulların yanı sıra pasajların münferit öyküleri de araştırılmıştır. Dolayısıyla çalışmada hem tarihsel hem de mekansal analizler yapılmıştır.Pasajların tarihi, kentlerin gelişim ve dönüşümüne ilişkin önemli ipuçları vermektedir. Kentsel çevrenin yapısındaki ve işleyişindeki değişimlerin yanı sıra, mevcut sosyo-ekonomik koşullar içinde yapılan bireysel teşebbüsler de dönüşümün belirleyici unsurlarıdır. Dolayısıyla, yapıdaki değişimlerle birlikte mülkiyet değişimleri bu çalışmanın temelini oluşturmuştur.Çalışmanın sonucu olarak; eğilimlerden ve mekansal imkanlardan yola çıkılarak belirlenen pasajların kent mekanına yapacakları muhtemel katkılar tartışılmış, ve merkezi alanları yeniden geliştirmekte oynayabilecekleri roller tespit edilmiştir. Bu tez, sunduları mekansal ve sosyal olanaklarla, pasajların çeperlerde gelişmekte olan alış veriş merkezlerine alternatif olabileceklerini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis is the study of the 19th century arcades in Beyoğlu. The aim is to explore the interrelation between the arcades of Beyoğlu and their surrounding urban structure in both of their formation and transformation processes, and to find out the possible contributions of arcades to the transformation and recentralization process of İstanbul.The individual stories of the arcades as well as the socio-economic and political conditions are studied to find out the formation and transformation processes. Therefore the study is constructed by historical and spatial analysis.The history of arcades gives important clues about the development and transformation processes of the cities. Apart from the changes in surrounding urban structure and functioning, individual attempts in existing socio-economic environment determines the transformation. Therefore, changes in ownership along with changes in building have been taken as the basis for the study.At the end of the study, possible contributions of arcades to the urban space, derived from the tendencies and spatial opportunities were discussed and the role of arcade in redeveloping the central areas was pointed out. And this thesis showed that arcades may be the alternative to the peripheral shopping centers with their spatial possibilities and social facilities.