Experimental investigation of use of canola oil as a diesel fuel
Kanola yağının dizel yakıt olarak kullanılmasının deneysel olarak incelenmesi
- Tez No: 176728
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET DEMİR BAYKA, YRD. DOÇ. DR. AHMET YOZGATLIGİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 196
Özet
Bu çalışmada dizel motorda kullanılmak üzere kanola yağı seçildi ve onun alternatife bir yakıt olarak uygunluğu incelenmiştir. Kanola yağının viskozitesini düşürmek için sıcaklık ile viskozite arasındaki ilişki incelenmiştir. Sonra yakıt sistemi kanola yağın yanma odasına püskürtmeden önce ısıtmak için değiştirilmiştir. Ayrıca etil alkol katkı maddesi olarak kanola yağına eklenerek test edilmiştir. Testleri gerçekleştirebilmek için standartlara uygun bir test sistemi kurulmuştur. Bu test sistemi verilerin hassas toplanması ve otomatik olması için bir bilgisayar tarafından kontrol edilmiştir. Tüm testler direk püskürtmeli 4 silindirli bir dizel motor üstünde yapılmıştır.Motor performans değişkenleri tam yük değişken hız testleri yapılarak elde edilmiştir.Ayrıca 13 mod ESC test çevrimi yapılarak ekzost emisyonları belirlenmiştir. Motor performans değişkenleri ve emisyon değerleri kanola yağı ve %30 etil alkol karıştırılmış kanola yağı için elde edilmiştir ve referans yakıt olan dizel ile karşılaştırılmıştır. Deneysel sonuçlara göre motor performans kanola yağı kullanımı ile düşmüştür. Etil alkolün kanola yağı içine karıştırılması ile bir performans artışı gözlenmiştir. Maksimum performans dizel yakıt ile elde edimline rağmen minimum özgül enerji maliyeti kanola yağı ile yapılan deneylerde elde edildi. Hidrokarbon emisyonları kanola yağı kullanımı ile düşmüştür. Bu emisyonlar etil alkolün kanola ile kullanılması ile artması rağmen en yüksek değerler dizel kullanımına elde edilmiştir. Karbon monoksit emisyonları ise kanola kullanımı ile artmıştır. Etil alkol karbon monoksit emisyonları ise düşürücü bir etki göstermiştir. Partikül emisyonları da kanola yağı kullanımı ile artmıştır. Fakat etil alkolün kanola yağı ile karıştırılmasıyla çok miktarda düşmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, canola oil has been selected for the test on a diesel engine and its suitability as an alternative fuel has been examined. To decrease the high viscosity of canola oil, the effect of temperature on viscosity has been researched. Then the fuel delivery system has been modified to heat canola oil before injecting the oil into the combustion chamber. Also, ethanol has been tested as an additive by blending with canola oil. An experimental setup has been installed according to standards to carry out tests. The set up has been controlled with a computer to take measurements more precisely and to perform experiment automatically. Experimental investigations have been conducted on a four cylinder, direct injection diesel engine.Full load-variable speed tests have been conducted to evaluate engine performance parameters. In addition 13 mode ESC test cycle has been performed to determine the exhaust emissions. Engine performance and emissions characteristics of canola oil and canola-ethanol blend containing 30% ethanol have been compared with those of baseline diesel fuel. Experimental results show that engine performance decreased for canola oil. Addition of ethanol into canola oil has been noticed to improve performance a little with respect to pure canola oil. Although, maximum performance has been obtained with diesel fuel, minimum specifics energy cost is obtained with canola oil. It has been observed that hydrocarbon (HC) emissions decrease with canola oil, blending ethanol with canola oil increase HC emissions and maximum values are read for diesel fuel. Carbon monoxide (CO) emissions have been observed to be the highest for canola oil but blending ethanol has a decreasing effect on CO emissions. As for particulate matter (PM), use of canola oil has been seen to be more pollutant than diesel but adding ethanol in canola reduces PM emissions significantly.