Two evolutionary models for reconceptualizing architectural ideas and the architectural design process
Mimari düşüncelerin ve mimari tasarım sürecinin yeniden kavramsallaştırılmasına yönelik iki evrimsel model
  1. Tez No: 176726
  2. Yazar: HAKAN ANAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMEL AKÖZER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 311
Özet
Bu çalışma, birbirini tamamlayan iki evrimsel model önerir ve önerilen model ve ilgili tezlerin potansiyellerini iki örnek bağlamında araştırır. Çalışmanın kuramsal/kavramsal çerçevesi Mimarlık Teorisi, Tasarım Araştırması, ve Evrimsel Epistemoloji'ye dayanmaktadır. Çalışma, evrimsel epistemoloji, Karl R. Popper'in ?üç-dünya ontolojisi? ve evrim teorisi'nden bazı temel düşüncelerin mimarlık alanına uygulanmasını içerir.İlk model mimari düşüncelerin (ideaların) ya da ?düşünce içeriklerinin? doğasına ilişkindir ve ?kavramsal kalıtım? düşüncesinin yanı sıra mimari düşüncelerin evrimsel bir kavrayışını ortaya koyar. Model, mimari düşüncelerin yaşamlarını ve varlıklarını anlamaya yönelik bir çerçeve, ve mimari tasarımlarla ve mimari tasarım süreciyle ilgili olan ve olabilecek tüm düşünce içeriklerini mimari düşünceler olarak nitelendiren, mimari düşüncelere ilişkin kapsayıcı bir kavram sunar. Modeli örneklemek ve tartışmak için, Mario Botta'nın Breganzona'daki ev tasarımının taşıdığı bazı mimari düşünceler seçilmiş ve bu düşüncelerin evrimsel ?nesli? gerek Botta'nın kendi tasarımlarında gerekse mimarlık geleneğinden bazı tasarımlarda belirlenmiş ve izlenmiştir.İkinci model ise mimari tasarım sürecinin evrimsel bir modelini önerir. Model, mimari tasarımın, hem süreç hem de iç dinamikleri bağlamında evrimsel ve seçmeci niteliğini vurgular ve mimari tasarım sürecini ?biçimlendirme/yapma? ve ?değerlendirme/seçme? olarak adlandırılan, biçimlendirici düşüncelerin ve seçmeci şartların operasyonel olduğu, iki aşamalı bir süreç olarak kavramsallaştırır. Modelin potansiyellerini örneklemek için, Mario Botta'nın Breganzona'daki ev tasarımının tasarım süreci boyunca üretilmiş eskiz ve çizimleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study puts forward two complementary evolutionary models and explores the potential of the proposed models and the related theses by employing two case studies. The theoretical/conceptual framework of the study refers to architectural theory, design research, and evolutionary epistemology. The study mainly involves application of some key ideas from evolutionary epistemology, Popper?s three-world ontology, and the theory of evolution to the field of architecture.The first model is about the nature of the architectural ideas or ?thought contents? and it introduces the idea of ?conceptual inheritance? and an ?evolutionary conception of architectural ideas.? The model proposes a framework that offers an understanding of the life and existence of architectural ideas and their inheritance. It also puts forward an expanded view of architectural ideas that conceives all the ?thought contents,? which architectural designs (or works) and the architectural design process might concern, as architectural ideas. In order to illustrate and discuss the model, some of the architectural ideas carried by Mario Botta?s single-family house in Breganzona are selected and the evolutionary lineage of these ideas have been identified and examined in their instances in some of Botta?s own designs and in some designs from architectural tradition.The second model is an ?evolutionary model of the architectural design process.? While emphasizing the evolutionary or ?selectionist? character of architectural design in terms of process and inner dynamics, the model conceives architectural design as a process consisting of the two stages of ?forming/making,? and ?evaluation/selection? where in the first stage formative ideas, in the second, selective conditions are operational. In order to illustrate the potentialities of the model, the sketches and the drawings produced during the design process of Mario Botta?s single-family house in Breganzona are examined.