Deindustrialization under the impact of globalization: The case of Istanbul
Küreselleşmenin etkisi ile ortaya çıkan sanayisizleşme eğilimleri: İstanbul örneği
  1. Tez No: 176734
  2. Yazar: BAHRİYE AK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYDA ERAYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bölge Planlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
Son yirmi yılda, ?yarışabilir? küresel sisteme adapte olabilmek için, kentler ekonomik ve mekansal yapılarında dönüşüm sürecine girmiştir. Küresel ekonominin getirdiği temel değişiklikler, sanayi sektörünün azalması ve kent dışına çıkması, gelişen teknolojiye paralel olarak hizmet sektörünün gelişmesi ve merkezileşmesidir. Bu tartışmalara paralel olarak, İstanbul'un sanayi yapısının değişimi Türkiye'nin sanayi ve üretim merkezi olması nedeni ile önem taşımaktadır ve bu tez çalışmasında Istanbul sanayisinin yer değiştirme eğilimi küreselleşme kapsamında incelenmiştir.Tez çalışmasında, sanayi sektörünün yer değiştirme eğilimi analizlerinde İstanbul Metropolitan Planlama Merkezi tarafından hazırlanan anketler temel alınmış ve yer değiştirme eğilimi alt sektörler, firma büyüklükleri ve mekansal dağılım krüterlerine göre incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In the two last decades, the cities were within the transformation period of their economic and spatial structure in order to be adapted to competitive global system. In addition, the decrease of industry sector and its decentralization to outer city, increase of service sector with the help of technological developments and its centralization are the core assets of the globalization. In compatible with the socio-spatial and economical aspects of globalization phenomenon, the structural transformation of industry in Istanbul that is the most important production center of Turkey, are on the agenda. In the light with these arguments, this thesis study aims to highlight the relocation tendency of industry in Istanbul with reference to the impact and context of globalization.In this thesis, in order to determine the relocation tendency of the position of industries and sub-sectors, the questionnaire that prepared by Istanbul Metropolitan Planning Center is taken as the base data source. In compatible with the analysis that derives from this questionnaire; the industry sub-sectors, firms sizes, their spatial distributions and their tendencies to relocate or to decentralize their production sites will be clarified.