Detailed fem analysis of two different splice steel connections
İki farklı bağlantılı çelik birleşiminin detaylı sonlu elemanlar analizi
  1. Tez No: 176735
  2. Yazar: OĞUZ YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CEM TOPKAYA, YRD. DOÇ. DR. ALP CANER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Kiriş bağlantıları tipik olarak moment sıfır noktalarına yerleştirilirler (M=0). Tasarım şartnamelerinin çoğu bu bağlantıların, ya tasarım kuvvetlerini ya da şartnamelerin belirlediği minimum bir değeri, karşılayacak dayanımı sağlamalarını zorunlu kılmaktadır. Tasarım kuvvetleri tipik olarak bağlantı birleşimlerinin esneklikleri düşünülmeden elastik analiz yöntemiyle elde edilirler. Bu araştırmada, genişletilmiş uç plakalı ve başlık ve gövde plakalı civatalı olmak uzere iki bağlantı tipi, kısmi dayanımlı bağlantılı birleşimlerin yapı davranışı üzerindeki etkisini araştırmak amacıyla test edilmiş ve analiz edilmiştir. Bu bağlantılar mevcut tasarım şartnameleri kullanılarak, bağlanan kesit kapasitelerinin 40% ve 34%`üne dayanabilmeleri için tasarlanmışlardır. Deneylerden ve sonlu elemanlar analiz sonuçlarından, bağlanan kesit eleman kapasitesinden daha zayıf tasarlanan bağlantılı birleşimlerin, bağlantı birleşiminin simule edilmediği analizlerden elde edilen tasarım moment şemalarının değişmesine yol açabildiği ve yapının rijiditesini düşürerek kullanılabilirliğini tehlikeye atabildiği gözlenmiştir. Tasarım moment şemalarındaki farklar, bağlantı esnekliğinin düşünülmediği elastik analiz sonuçlarının 50%`sine kadar çıkabilmektedir. Düşey deplasmanlar, bağlantı birleşiminin simule edilmediği elastik analiz sonuçlarının 155%`ine çıkabilmektedir. Bu nedenle birleşim esnekliğinin analiz esnasında tanımlanması çok önemli olmaktadır.
Özet (Çeviri)
Beam splices are typically located at moment contraflexure points (where M=0). Most design specifications require these splices to develop a strength either to meet design forces or a minimum value set by specifications. The design forces are typically determined through elastic analysis, which does not include flexibility of splice connections. In this research, two types of splice connections, an extended end plate splice connection and a flange and web plate bolted splice connection, were tested and analyzed to investigate the effect of the partial strength splice connections on structural response. The splices were designed to resist 40% and 34% of connecting section capacities using current steel design codes, respectively. It has been observed from the experiments and FEM analysis results that splice connections designed under capacities of connecting steel members can result in changes in design moment diagrams obtained from analyses without splice connection simulation and can also significantly decrease the rigidity of the structure endangering serviceability. The differences in design moment diagrams can go up to 50 % of elastic analysis without connection flexibility. The vertical displacements can increase to 155% of values obtained from elastic analysis with no splice connection simulation. Therefore, connection flexibility becomes very important to define in analysis.