Neoliberalizm ve kültür endüstrisi ekseninde dönüşen bir endüstri mirası: Bomonti Bira Fabrikası
The omonti Beer Factory: An industrial heritage transforming on the axis of neoliberalism and culture industry
  1. Tez No: 547170
  2. Yazar: SELEN AVCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. PELİN PINAR GİRİTLİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Political Science, Sociology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 246
Özet
Kenti bir meta olarak gören neoliberal kent politikaları için endüstriyel miras alanları ve yapıları da kârlı birer yatırım alanı hâline gelmiştir. Kent merkezinde kalmış bir endüstri mirası olarak Bomonti Bira Fabrikası da bir büyük sermaye grubu olan Doğuş Grubu'nun yeme-içme ve eğlence yatırımlarını konumlandırdığı bir mekân olarak yeniden işlevlendirilmiştir. Uzunca bir süre sanayi bölgesi niteliğini koruyan Bomonti, 2000'li yıllarda hem turizm bölgesi olarak ilan edilmiş hem de sanayisizleşme ile beraber imalat fonksiyonlarından arındırılarak merkezi iş alanına dönüştürülmek istenmiştir. Bu kararlar ile sermayeyi kendisine çeken Bomonti'nin üst gelir gruplarına ve onların beklentilerine göre yeniden düzenlendiği söylenebilir. Bomonti Bira Fabrikası'nın dönüşümünün de semtte yaşanmaya başlayan sosyo- mekânsal dönüşümün hem bir parçası hem de bir sonucu olduğu düşünülmektedir. Endüstriyel alanların ve yapıların yeniden işlevlendirilmesi çoğu zaman kültür endüstrisi aracılığıyla yapılır. İçerisinde eğlence, yeme-içme mekânlarını ve inovasyon platformunu barındıran bomontiada, kültür endüstrisinin işlevselleştiği bir mekâna dönüşmüştür. bomontiada açıldıktan sonra semtteki ticari mekânlar da artmıştır. Semtte yaşanan bu ticarileşmede bomontiada'nın etkili olduğu iddia edilmektedir.
Özet (Çeviri)
The industrial heritage sites and structures have become profit bearing investment fields of neoliberal urban policies considering the city as a commodity. As an industrial heritage standing on the city center, The Bomonti Beer Factory was reconstructed by Doğuş Group, one of the Turkey's big business groups, to be used in the realization of their investments on food service and entertainment sectors. Bomonti's function as an industrial zone had remained intact for a long time until the early years of the 2000s; as it coincides with these years that it was declared to be a touristic area and was desired to be transformed into a central business space with deindustrialisation sweeping its manufactural characteristics away. As it was with these decisions Bomonti attracted capital and thus became appealing to high-income group and reorganized under their expectations. The transformation of The Bomonti Beer Factory is both a part and the consequence of the socio-spatial changes arising in the district. The refunctioning of industrial areas and structures is mostly realized through culture industry. bomontiada, gathering culture, art, entertainment and food service venues plus an innovation platform under its roof, was changed into a place where culture industry became functional. The businesses set up in the district increased in number after its opening and it is also claimed that bomontiada had an impact on the commercialization of the district.