Structural fire safety of standard circular railroad tunnels under different soil conditions
Farklı zemin koşullarındaki standart yuvarlak kesitli demiryolu tünellerinin yapısal yangın güvenliği
- Tez No: 176746
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALP CANER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 169
Özet
Tünel tasarımlarının büyük çoğunluğunda kesit seçimi yapımsal gereksinimler göz önünde tutularak yapılır. Tünel delme makinaları (TBM) ile yapılan tüneller başta olmak üzere, tasarım yükü tünel boyunca değişmesine karşın, tek bir kesit kullanılır. Dolayısıyla, göçmeye karşı güvenlik katsayısı tünel boyunca sabit değildir ve yüzeysel bölgelerde daha yüksektir. Nadir görülen durumlarda bu katsayı, servis yüklerindeki duruma göre çok daha düşük seviyelere iner. Deprem, raydan çıkma, patlama ve uzun süreli yangınlar gibi sıradışı olaylar günlük olarak yaşanmaz ve bu tür olaylar ardından yapıda, küçük tamirler ile atlatılan hasarlar hedeflenir. Bu çalışmanın amacı, yuvarlak kesitli tünellerin yapısal yangın güvenliğini servis yükleri altındaki güvenlik katsayısındaki azalma ile incelemek ve yuvarlak kesitli tünel yapılarının yapısal yangın dayanımına ilişkin ön değerlendirmeler geliştirmektir. Tünellerde yapısal yangın güvenliğini, doğrusal olmayan ısı, malzeme bozulması, tünel-zemin etkileşimi ve artımsal yangın seviyeleri ile analitik olarak değerlendiren methodlar mevcuttur. Analitik sonuçlar, tünel anahtar segmentinin hidrokarbon test sonuçları ile yakın uyum göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In many tunnel designs, reinforced concrete tunnel lining design is selected based on construction requirements rather than design loads. A constant cross-section is typically used along a tunnel even if the design loads change from one location to another, especially for tunnels constructed by tunnel boring machines (TBM). Factor of safety against failure is not constant along the length of tunnel and is typically high at shallow depth regions. Factor of safety during a rare event is usually much less than the ones set for service load states. Rare events such as earthquake, train derailment, explosion and long duration fires do not happen daily and generally a minor reparable damage is targeted at the structure during those types of events. The focus of this study is to analytically investigate structural fire safety of reinforced concrete circular tunnel linings in terms of reduction in service load safety and to develop recommendations for preliminary assessment of structural fire endurance of circular tunnel linings. Analytical methods accounting for thermal non-linearity, material degradation, tunnel lining-ground interaction and fire time stages are available to assess the structural fire safety of the concrete tunnel linings. Analytical results are determined to be in good agreement with tunnel key segment hydrocarbon fire test.