Cutting strategies for forging die manufacturing on CNC milling machines
Dövme kalıplarının CNC freze tezgahlarında üretimi için kesim yöntemleri
- Tez No: 176747
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA İLHAN GÖKLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Kalıp üretiminde geometrik doğruluk, ölçüsel netlik ve yüzey kalitesi bakımından daha fazla gereksinimlerin yanında, maliyetlerde ve üretim zamanlarında azalma talep edilmektedir. Yüksek geometrik doğruluğu ve yüzey kalitesini elde etmek için uygun kesim parametre değerleri uygulansa bile, tasarlanan ve imal edilen kalıp boşluğunun yüzey profili arasında geometrik farklılıklar bulunabilir. Frezeleme işleminde; kesim hızı, yanal adım ve takım ilerlemesi esas kesim parametreleri olup, dövme kalıplarının geometrik doğruluğunu ve yüzey kalitesini bu parametreler etkiler.Bu çalışmada, kesim parametrelerinin geometrik hata üzerine etkileri temsili bir kalıp boşluğu profili üzerinde incelenmiştir. Kalıp boşluklarındaki istenmeyen hacmi boşaltmak için mevcut kesim stratejileri araştırılmıştır. Kaba kesim işlemi sırasında, kesici takımın yolu boyunca sabit talaş kaldırma hızını sağlamak için takım ilerleme optimizasyonu yapılmıştır.Kalıp boşluklarının nihai kesim işleminde; kesim parametrelerinin imal edilen boşluk profilinin geometrik doğruluğu üzerine etkilerinin bulunması amacıyla, deneysel tasarım metodu kullanılmıştır. Geometrik hatanın kesim parametrelerinin değerleri cinsinden hesaplanabilmesi için tahmin formülü çıkarılmıştır. Tahmin formülünün geçerliliği, temsili kalıp geometrisi ve endüstride kullanılan bir dövme parçasının kalıp boşluğu geometrisi için doğrulama deneyleri yapılarak test edilmiştir. Tahmin edilen hata değerleri ile ölçülen hata değerleri arasında iyi uyum gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Manufacturing of dies has been presenting greater requirements of geometrical accuracy, dimensional precision and surface quality as well as decrease in costs and manufacturing times. Although proper cutting parameter values are utilized to obtain high geometrical accuracy and surface quality, there may exist geometrical discrepancy between the designed and the manufactured surface profile of the die cavities. In milling process; cutting speed, step over and feed are the main cutting parameters and these parameters affect geometrical accuracy and surface quality of the forging die cavities.In this study, effects of the cutting parameters on geometrical error have been examined on a representative die cavity profile. To remove undesired volume in the die cavities, available cutting strategies are investigated. Feed rate optimization is performed to maintain the constant metal removal rate along the trajectory of the milling cutter during rough cutting process.In the finish cutting process of the die cavities, Design of Experiment Method has been employed to find out the effects of the cutting parameters on the geometrical accuracy of the manufactured cavity profile. Prediction formula is derived to estimate the geometrical error value in terms of the values of the cutting parameters. Validity of the prediction formula has been tested by conducting verification experiments for the representative die geometry and die cavity geometry of a forging part used in industry. Good agreement between the predicted error values and the measured error values has been observed.