Shape optimization of wheeled excavator lower chassis
Lastik tekerlekli ekskavatörün alt şasisinin şekil optimizasyonu
  1. Tez No: 176745
  2. Yazar: ERKAL ÖZBAYRAMOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERES SÖYLEMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışmada, lastik tekerlekli ekskavatörün alt şasisinin şekil optimizasyonunun yapılması amaçlanmıştır. MSC. Marc-Mentat ticari programı kullanılarak yapının parametrik olarak sonlu elemanlar analizini oluşturmak için bilgisayar programı tasarlanmıştır. Model parametreleri Microsoft Excel ortamında oluşturulmuştur. Analiz sonuç verileri Python tabanlı kodlar tarafından alınmaktadır. Önceden geliştirilmiş olan ekskavatör bomunu genetik algoritma kullanarak şekil optimizasyonu yapan Smart Designer [5] programı modifiye edilmiş ve tasarlananprogramla uygun çalışır hale getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to perform the shape optimization of the lower chassis of the wheeled excavator. A computer program is designed to generate parametric Finite Element Analysis (FEA) of the structure by using the commercial program, MSC. Marc-Mentat. The model parameters are generated in the Microsoft Excel platform and the analysis data is collected by the Python based computer codes. The previously developed software Smart Designer [5], which performs the shape optimization of an excavator boom by using genetic algorithm, is modified and embedded in the designed program.