Modal identification of nonlinear substructures and implementation in structural coupling analysis
Doğrusal olmayan yapıların titreşim biçim tanılaması ve yapısal birleşim analizinde kullanımı
- Tez No: 176755
- Danışmanlar: PROF. DR. H. NEVZAT ÖZGÜVEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu çalışmada, yer değiştirmeye bağlı doğrusal olmayan özellik gösteren yapıların modal tanılanması ve elde edilen sonuçların yapının harmonik tahrik tepkilerinin çözümlenmesinde kullanılması için yeni bir model geliştirilmiştir. Mekanik yapılarda doğrusal olmayan özellikler genellikle bağlantı noktalarında görülmektedir. Böyle bir yapının, doğrusal olmayan elemanı tek serbestlik dereceli olarak modellenmiş ve elemanın modal parametreleri yer değiştirme genliğine bağlı olarak bulunmuştur. Farklı yer değiştirme genliklerinde yapılacak modal testlerle doğrusal olmayan elemanların tanılanması ve modellenmesi sağlanabilir. Yer değiştirme genliği sabit tutulduğunda, doğrusal olmayan kuvvetler sabit kalacağından ve bu yer değiştirme genliği için sistem doğrusal özellik göstereceğinden, ölçülecek frekans tepki fonksiyonlarından modal tanılama yapılabilir. Elde edilen parametere değişimleri, doğrusal olmayan sistemin farklı harmonik tahrik altındaki tepkisinin çözümlemesi için kullanılabilir. Yöntemin doğrulanması örnek çalışmalarla gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this work, a new method is suggested for the modal identification of nonlinear structures and for the use of the modal data in calculating response of the nonlinear system to harmonic excitation. Nonlinearity in mechanical structures is usually encountered in connection regions. In this study, the nonlinear part of such a structure is modeled as a single nonlinear element and modal parameters of the structure are obtained as a function of displacement amplitude. Identification and modeling of nonlinear elements can be done through modal tests conducted at different response levels. Response level dependent modal parameters are used in calculating the response of the system to harmonic excitation at any forcing level. Furthermore, the modal model of a nonlinear substructure can be used in structural coupling of the nonlinear system with a linear one, and in structural modification problems where a nonlinear structure is modified with linear elements. Validation of the modal model proposed, and the use of this model in harmonic response computation, structural coupling and structural modification problems are demonstrated with several case studies.