Decoupling of nonlinear substructures using quasi-linear frequency response functions
Doğrusal olmayan alt sistemlerin yarı doğrusal frekans cevap fonksiyonu yardımıyla ayrıştırılması
  1. Tez No: 973319
  2. Yazar: FURKAN KAAN ÇELİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET BÜLENT ÖZER, PROF. DR. HASAN NEVZAT ÖZGÜVEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Ölçülen frekans tepki fonksiyonlarına (FTFler) dayalı ayrıştırma yöntemleri doğrusal sistemler için kapsamlı bir şekilde çalışılmış olsa da doğrusal olmayan sistemler için ayrıştırma yöntemlerinin geliştirilmesi hala emekleme aşamasındadır. Yakın zamanda geliştirilen bir doğrusal olmayan sistem tanımlama tekniği olan Yanıt Kontrollü Kademeli Sinüs Testi yöntemi (RCT), kapalı döngü kontrollü tek tahrik noktalı sinüs testinde tahrik noktasının deplasman genliği sabit tutulursa doğrusal olmayan sistemlerin genel olarak doğrusalsızlığın yeri, türü ve şiddetinden bağımsız olarak yarı doğrusal davranış sergilediğini göstermiştir. Bu bulgu, doğrusal modal analiz ve ayrıştırma tekniklerinin doğrusal olmayan sistemlere uyarlanmasının yolunu açmıştır. Bu bağlamda, sayısal ve deneysel vaka çalışmaları aracılığıyla bu tez, RCT ile ölçülen yarı doğrusal FTFleri kullanarak doğrusal ayrıştırma tekniklerinin doğrusal olmayan sistemlere uyarlanmasını araştırmaktadır. Temel amaç, bütünleşik sistemin ölçümlerini kullanarak bütünleşik sistemden ayrılmış alt sistemlerin, özellikle de mekanik bir bağlantının doğrusal olmayan modal parametrelerini ve FTFlerini doğru bir şekilde tahmin etmektir. Önerilen çerçevenin teorik ve pratik sınırlamaları, özenle seçilmiş sayısal ve deneysel vaka çalışmaları ile ortaya konmaktadır.
Özet (Çeviri)
Although decoupling methods based on measured frequency response functions (FRFs) have been extensively studied for linear systems, the development of decoupling methods for nonlinear systems is still in its infancy. A recently developed nonlinear system identification technique, namely the Response-Controlled Testing (RCT) method, showed that nonlinear systems, in general, exhibit quasi-linear behavior independently of the location, type, and severity of nonlinearity if the displacement amplitude of the excitation point is kept constant in a single input sine testing with closed-loop control. This finding opened the way for adapting linear modal analysis and substructuring techniques to nonlinear systems. In this context, through numerical and experimental case studies, this thesis investigates the adaptation of linear decoupling techniques to nonlinear systems using quasi-linear FRFs measured by RCT. The main objective is to accurately estimate the nonlinear modal parameters and FRFs of a substructure, particularly a mechanical joint, decoupled from its assembly by using the measurements of the assembly. Theoretical and practical limitations of the proposed framework are revealed with carefully chosen numerical and experimental case studies.