Geoarchaeological investigations around Kültepe (Kayseri)
Kültepe (Kayseri) dolayında jeoarkeolojik araştırmalar
- Tez No: 305594
- Danışmanlar: PROF. DR. FİKRİ KULAKOĞLU, PROF. DR. G. M. VEDAT TOPRAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Bölümü
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu çalışmanın amacı tektonik olarak aktif bir saha olan ve Orta Anadolu Fay Zonu tarafından şekillendirilen Sarımsaklı havzasında yer alan antik kent Kültepe'yi etkileyen jeolojik olayları araştırmaktır.Bu çalışmada dört tip ana veri kaynağı mevcuttur. Bunlar; jeoloji haritası, sayısal yükseklik modeli (SYM), kayma düzlemi verileri ve kuyulardır. Çalışma esnasında; jeoloji haritaları, anahtar birimlerin ve havzayı şekillendiren fayların tespiti maksadıyla kullanılmıştır. Kayma düzlemi verileri yardımıyla, fayların davranış biçimleri tanımlanmıştır. Kuyu verilerinden, Kuvaterner kalınlık haritası hazırlanırken ve havza içerisinden alınan kuyudan kuyuya kesitlerin üretilmesi esnasında faydalanılmıştır. Çalışma alanının morfolojisi SYM kullanılarak incelenmiş ve buradan yola çıkarak havzanın drenaj özellikleri tespit edilmiştir.Yapılan analizler, havzayı şekillendiren fayların dikey atımları olduğunu göstermiş ve bu fayların tarihte olduğu üzere bugün de aktif olduklarını kanıtlamıştır. Morfolojik analizlere göre; havza ana fay zonunun batı segmenti tarafından kontrol edilen ince bir kanal (Karasu ırmağı) yardımı ile boşaltılmaktadır. Bahsedilen bu fay aktive olduğu taktirde; drenaj kanalı yükselmekte ve arkasında kalan havza içerisinde göl oluşumu söz konusu olmaktadır. Buna bağlı olarak, havzanın bugünkü morfolojik konumu temel alındığında, havza içerisinde 70 metrelik su seviyesi artışı Kültepe'yi sular altında bırakacaktır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to investigate the effect of geology on ancient Kültepe settlement located in a tectonically active area, namely Sarımsaklı basin, shaped by Central Anatolian Fault Zone.Four main data sources used in this study are geological map, digital elevation model (DEM), slip plane and the borehole data. Geological maps are used for the determination of key horizons and the faults shaping the basin. Slip data measured in the field are used to identify the nature of the faults. Borehole data are used for the preparation of Quaternary thickness map and the borehole-to-borehole sections across the basin. Morphology of the area is investigated using the DEM with a particular emphasis on the drainage characteristics of the basin.The analyses have shown that the faults shaping the basin are still active suggesting vertical movements today as well as during the historical period. According to morphological analysis, the basin is drained by a single channel (Karasu river) which is controlled by the western segment of the fault zone. If the fault activates, the channel is elevated resulting in the formation of a lake behind the channel. Accordingly, the present morphological configuration suggests that a water level elevated for 70 m will totally bury Kültepe.